Dolar Kuru O Tarihte Kopacak Diyen Ünlü Ekonomistlerden 18 TL, 20 TL, 25 TL Tahminleri!

Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri yorumlayan ünlü ekonomistler dolar kuru için hem uyarılarını yaptılar hem de fiyat tahminlerini yenilediler. Dolar kuru ne kadar olacak?

Finans 12.02.2022 - 23:02 12.02.2022 - 23:02 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi oldukça kritik bir süreçten geçiyor. Türkiye'nin yeni ekonomik modeli bugün detaylı bir şekilde açıklanırken dün Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi akılları karıştırdı. Bir yandan FED tehlikesi köşede beklerken yaşanan bu gelişmelerin ardından Türk lirası için sürecin nasıl işleyeceği merak konusu oluyor. Son finansal gelişmeler dolar kurunu nasıl etkileyecek?

Türk lirasının dolar karşısındaki hareketlerine dair analizler sıklaşmaya başladı. Ülkenin önemli ekonomistleri yeni analizlerini ve bu analizlerinin sonucundaki çıkarımlarını paylaşmaya başladılar. Dolar kuru ne kadar olacak? Remzi Özdemir, Devrim Akyıl, Selçuk Geçer dolar yorumları ve tahminleri neler?

KREDİ NOTUNUN DÜŞÜRÜLMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Ünlü ekonomist Devrim Akyıl tarafından yapılan son analizde, "Fitch Rating son değerlendirmesi ile Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Ben bu kredi notlarını ciddiye almıyorum ama Türkiye ekonomisinin sorunlarını biliyoruz. Şu anda uygulanan ekonomi modelinin çok elle tutulur yanı yok. Sadece kuru tutarak üretime dayalı bir ekonomi modeline geçemezsiniz. Bunun yanına yeni ensturmanlar sağlamalısınız. Yastık altındaki altınları getirin diyerek sorunlarınızı çözemezsiniz." dedi.

DOLAR KURU İÇİN 20 TL RİSKİ VAR MI?

Dolar kuruna dair değerlendirme yapan Devrim Akyıl, "Dolar kuru üzerindeki baskı şu ana kadar başarılı oldu. Bu baskı uzun süreçli olmayacaktır. Kısa vadede dolar kurunun kendi döngüsü içerisinde olmasını bekliyorum. Dolar kuru 13,60 TL'nin altında kaldıkça ben yukarıya yönlü bir hareketlenme beklemiyorum. 14 TL'nin üzerine çıkılırsa o zaman iş değişir. Uzun vadeli grafiğe bakacak olursak 13,80 TL'nin üzerine çıkılması durumunda 20 TL'ye yükselen bir dolar kuru görebiliriz. Ancak bu seviye aşılmadıkça bu risk yoktur ve beim de böyle bir beklentim en azından şimdilik yok." ifadelerini kullandı.

KİMSE ARTIK PARA GİRİŞİ BEKLEMESİN!

Türkiye ekonomisine dair değerlendirme yapan Remzi Özdemir ise, "Şu anda sanal bir dünya yaratılmış durumda. Tamamen beklentiye dayalı bir ekonomi programı var karşımızda. Ele avuca sığacak bir şey yapılmıyor. İktisat ilmine dayalı bir politika uygulanmıyor. Artık Türkiye ekonomisinin önünde 6 aylık süre kalmadı. Fitch'in kredi notunu düşürmesinden sonra kimse dışarıdan para girişi beklemesin. Bunun elbette bir faturası olacaktır ve ne yazık ki bu faturayı hep beraber ödemek zorunda kalacağız." dedi.

EN GEÇ MART AYININ SONUNDA DOLAR KURU KOPACAK!

Türk lirasının artık zamanı kalmadığını söyleyen Remzi Özdemir, "Türk lirası için kırılma noktası en fazla Mart ayının sonudur. Merkez Bankası bu ay yine faizleri sabit bırakacaktır. Tüm dünya faiz arttırırken siz faizleri sabit bırakıyorsunuz. Mart'ın en geç son haftasında dolar kuru kopacaktır. Dolar kuru koptuktan sonra artık 18 TL'de mi yakalarsınız yoksa 20 TL'de mi yakalarsınız onu da şansımız belirleyecek. Allah bu milletin yardımcısı olsun." ifadelerini kullandı.

25 TL'LİK DOLAR KURU KİMSEYİ ŞAŞIRTMAYACAK

Dolar kuruna dair değerlendirme yapan bir diğer önemli ekonomist olan Selçuk Geçer, "Türkiye ekonomisinde artık olumlu bir gelişme görmek için çok uğraş vermemiz gerekiyor. Fitch'in kredi notu düşürmesi filan da çok da önemli değil. Bizim buradan aylardır söylediklerimizden farklı bir şey söylenmedi. Ancak bunun yurt dışı piyasasına yansıması olumsuz olacaktır. Yatırımcı bu saatten sonra neden Türkiye'ye geldin. Zaten borsadan çıkışları biliyoruz, bunların nedensiz değil. Dolar kurunu bu milletin varlıklarıyla baskılayıp belirli bir yerde tutmaya çalışıyorlar. Ancak film sona yaklaştı, bunu görüyoruz. FED'in faiz artırımı ile dolar kurunu farklı noktalarda görebiliriz. Asıl acı olan ise 25 TL'yi gören bir dolar kurunun kimseyi şaşırtmaması olacak." dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistlere aittir. Burdaki yorumlarla yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@