Dolar Kuru Tahminini Yenileyen Selçuk Geçer Korkuttu! Ne 18 TL, Ne 20 TL, Kur Füze Olup Fırlayacak Yorumu!

Türkiye ekonomisinde meydana gelen gelişmeleri yorumlayan Selçuk Geçer dolar kuruna ilişkin çok karamsar bir tablo çizdi. Dolar kuru gelecek dönemde hangi seviyeleri görecek, kur kaç TL olacak?

Finans 05.04.2022 - 22:51 05.04.2022 - 22:52 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi bu hafta açıklanan enflasyon rakamlarının şokunu atlatmaya çalışıyor. Hükümet kaynakları enflasyonun düşüşe geçeceğine dair açıklamalar yapsa da şu ana kadar piyasalar buna ikna olmadılar. Yaşanan tüm gelişmeleri ekonomist Selçuk Geçer değerlendirerek yeni bir analiz yaptı. Enflasyon, asgari ücret ve dolar kuru hakkında konuşan Selçuk Geçer önemli çıkarımlarda bulundu.

ENFLASYON MARKET FİYATLARINA HENÜZ YANSIMADI

Enflasyon rakamlarına değinen Selçuk Geçer, "TÜİK’in enflasyon verilerinin artık gerçeği yansıtmadığını biliyoruz. İnsanlar marketlerde gerçek enflasyonu kendileri görüyorlar. TÜİK verilerine göre bile üretici enflasyonu yüzde 115’i geçmiş. Bunlar daha market fiyatlarına yansımadı ama yansıyacak. Bunun oldukça büyük bir kriz olduğunu görmemek mümkün değil. " dedi.

selçuk geçer dolar yorumu-9

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILMALI

Asgari ücret hakkında da bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, "Asgari ücret en az 10 Bin TL olmalı diyoruz. Vatandaş geçinemiyor ama burada bir başka boyut var. İşveren asgari ücreti 10 Bin TL olarak nasıl ödesin. Ya iflas edecek ya da farklı yollara gidecek. Eğer asgari ücrete zam olacaksa bunun desteğini devlet vermek zorunda. Asgari ücret 8.000 TL olursa bunun 4.000 TL’sini devlet karşılamalı. Bakın vergi desteğinden bahsetmiyorum. İşverenin vereceği maaşın yarısını devlet ödemeli diyorum. Bunun bir başka yolu yok." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

Asgari ücrete dair açıklamalarını sürdüren Selçuk Geçer, "Asgari ücret şu anda açlık sınırının altında kaldı. Açlık sınırı bir geçim sınırı değildir. Açlık sınırı sadece temel gıda harcamalarını karşılar. İnsanların eğitim, kira, ulaşım gibi giderleri olmayacak mı? O yüzden yoksulluk sınırı dikkate alınmalıdır. O sınır da şu anda 17 Bin TL’dir. Artık asgari ücrete zam zorunluluk haline gelmiştir. Dünyada enflasyon yükseliyor ama oralardaki enflasyonlar gerçek enflasyon. Ona göre maaşlara zam yapılıyor ve sorun olmuyor. Ama sen ne yapıyorsun? Enflasyon rakamlarını doğru açıklamıyorsun, o yanlış rakamlarla maaşları arttırıp vatandaşını eziyorsun." şeklinde konuştu.

EKONOMİK SORUNLARI DÜZELTMEK MÜMKÜN MÜ?

Ekonomik sorunların aşılabileceğini söyleyen Selçuk Geçer, "Ekonomik sorunları düzeltmek zor bir durum değil. Mesela gıda enflasyonu mu var. Kesersin ithalatı ve ihracatı kendi ürettiğini yersin. Çiftçini destekler üretime yönelirsin takır takır 1 yıl içerisinde sorunu kökten çözersin. Sudanlı çiftçiyi desteklerken devlete yük binmiyor mu? Kendi çiftçine ver o desteği domatesi 30 TL’ye yiyeceğine 3 TL’ye ye. Ulaşımda aynısını yapabilir devlet desteği verirsin. Senin bunlara niyetin var mı?" dedi. 

dolar kuru ne kadar olur-1

DOLAR KURU NE KADAR OLUR?

Dolar kurunun baskılanmasının çok olumsuz sonuçlarının olacağını söyleyen Selçuk Geçer, "Dövizi tutamadın dolar aldı başını gitti. Dolar kuru piyasada olması gerekenin altında fiyatlanıyor. Maliyet tarafından bakınca 23 TL seviyelerinde bir dolar kuru görüyorsunuz ama tabelaya baktığınızda dolar kuru 14 TL – 15 TL olarak yansıtılıyor. Bu kuru daha ne kadar baskılayacaksınız. En basit fizik kuralıdır ne kadar baskı uygularsanız daha fazla tepki ile karşılaşırsınız. Dolar kurunu baskılamak için kaynaklarınız tükendiğinde o zaman ne yapacaksınız? 30 TL’yi gören dolar kuru olunca kimi suçlayacaksınız? Bu bahsettiğim senaryo çok uzak bir gelecek olmayacaktır. O gün bana sen demiştin demenizin herhangi bir yararı yok. Ben haksız çıkayım da dolar kuru 7 TL olsun ben buna da razıyım." ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlarla yatırım kararı alınmalıdır. Burada kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@