Dolar Kuru Yavaş Yavaş 18 TL'ye Yükselecek Diyen Selçuk Geçer'in 2022 Yıl Sonu Dolar Tahmini Şaşırttı!

Dolar kuru hakkında yeni bir analiz yapan Selçuk Geçer yıl sonu dolar kuru tahminini 26 TL'ye yükseltti. İşte Selçuk Geçerin son dolar yorumu ve tahminleri... Dolar ne kadar olur?

Dolar Kuru Yavaş Yavaş 18 TL'ye Yükselecek Diyen Selçuk Geçer'in 2022 Yıl Sonu Dolar Tahmini Şaşırttı!

Türkiye ekonomisi çok kritik bir süreçten geçmeye devam ediyor. DOlar kuru odaklı değerlendirilen Türk ekonomisinde bir durağanlık gözlemlenmeye başlandı. Yüksek enflasyon ile mücadele edilirken bir yandan da Türk lirasının değeri korunmaya çalışıyor. ANcak ekonomistlerin son değerlendirmeleri ise Türk lirasında bekleyenleri üzecek cinsten oldu.

Dolar analizleri ile son dönemlerde ses getiren ekonomistlerden birisi olan ünlü Ekonomist Selçuk Geçer de yeni bir yorumda bulundu. yeni yorumunda yıl sonu dolar kuru tahminin de açıklayan Selçuk geçer dolar kurunun kısa ve orta vadede nasıl hareket edeceğine dair de değerlendirmeler yaptı.

dolar kuru tahmini-6

KAMU BANKALARI ÜZERİNDEN DOLARA MÜDAHALE EDİLİYOR

Dolar kuruna kamu bankaları üzerinden müdahale edildiğini söyleyen Selçuk Geçer, "Dolar kuru 13,80 TL ile 13,90 TL arasında gidip geliyor. Dövizde bir stabilite sağlandı diyebilir miyiz? hayır bunu söylememiz mümkün değil. Merkez Bankası kamu bankaları üzerinden dolara müdahale ediyor. Daha doğrusu Merkez Bankası doğrudan müdahale etmiyor ama kamu bankalarından dolar satışları ile piyasa belirli bir seviyede tutulmaya çalışılıyor." dedi.

SELÇUK GEÇER DOLAR KURU YIL SONU TAHMİNİ

Dolar kuru için yıl sonu tahminini açıklayan Selçuk Geçer, "Dolar kurunun 2022 yıl sonunda 25 - 26 TL seviyesine ulaşacağı şeklinde bir beklenti içerisindeyim. Bu beklentimin nedeni de yükselen enflasyondur. Enflasyon konusunda Türkiye'de ip tamamen kopmıuş durumda. TÜİK ile bile düşük gösteremiyorlar varın gerisini siz düşünün. Böyle bir güvensiz ortamda enflasyon yükselmeye devam edecek. Dünyadaki fotoprafta da yüksek enflasyon küresel bir sorun haline gelmiş görüyoruz. Bu yüksek enflasyonların düşme ihtimali çok zor. Enerji fiyatları düşerse enflasyon da düşer ama bu koşullar içerisinde enerji fiyatları gerilemez." ifadelerini kullandı.

dolar ne olur-1

FED FAİZ KARARINA DİKKAT!

FED'in faiz kararının çok kritik olacağının altını çizen Selçuk Geçer, "FED bu ay yapacağı toplantıda bana göre faiz artırımı kararı almayacak. Sürpriz bir karar olabilir mi? Buna olamaz diyemeyiz. Ancak FED faiz artırımları Mart ayından itibaren başlayacak. Ancak FED'den bundan sonra hep şahin açıklamalar gelecek. Bu durum dolar kurunda yükseliş noktasında etki yapacaktır. Bu konuda dikkatli olmak gerekir." şeklinde konuştu.

dolar kuru tahmini-6

DOLAR KURU YAVAŞ YAVAŞ 18 TL'YE GİDECEK

Dolar kurunun 18 TL seviyesine doğru ilerlemeye başladığını söyleyen Selçuk Geçer, "Dolar kurunun baskılanması için ne kada rpara harcanırsa harcansın kur 14 TL'nin üzerine gidiyor. Bu seviye kırıldıktan sonra 15 TL'yi zorlayan bir dolar kuru göreceğiz. Ancak bu bir anda değil alıştıra alıştıra gelecek. İnsanlar dolar kurunun 15 TL olmasını yadırgamayacaklar. Dolar kuru bu şekilde yavaş yavaş 18 TL'ye yavaş yavaş gidilecek. Ancak bu yavaş yavaş gitmenin sonuçları acı olacak. O saatten sonra daları sert bir şekilde düşürmek mümkün olmayacak. Hatta 18 TL sonrasında dolarizasyon artacak. İnsanlar yüksektir almayalım demeyecek dolar alımlarına başlayacaklar. " dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşüncelerinin bilgilendirmek amacıyla haberleştirilmesinden ibarettir. Yatırım kararı alınırken tek veri olarak değerlendirmek ciddi mali kayıplara neden olabilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER