Dolar Kuru Yeni Haftaya Rekorla Başladı! Şu Anda 1 Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar kuru yeni haftaya yeni bir rekorla başladı. Dolar kuru sığ piyasalarda 9,75 TL'yi gördü. Dolar kuru şu anda kaç TL oldu? 

Finans 24.10.2021 - 23:36 24.10.2021 - 23:44 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde dolşar şoku yaşanmaya devam ediyor. Bir süredir neredeys eher gün rekor tazeleyen dolar kuru yeni haftaya da rekor tazeleyerek başladı. Sığ piyasalarda dolar kuru bu gece 9,75 TL'yi gördü. Dolar kurundaki bu yükseliş gelişmesi yeniden tüm dikkatlerin dolar kuruna çevrilmesine neden oldu. Dolar kuru şu anda jaç TL'den işlem görüyor. Dolar kuru neden yükselerek haftaya başladı? Dolar kuru yükselmeye devam eder mi? Merkez Bankası dolar kuruna müdahale eder mi?

DOLAR KURU REKOR TAZELEDİ

Dolar kurunda meydana gelen yükseliş hareketleri geçtiğimiz hafta zirveye çıkmıştı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından faiz indirimi kararı açıklanmadan önce dolar kuru 9,27 TL seviyelerinde işlem görüyordu. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından ise dolar kuru 9,50 TL seviyesini gördü. Bununla da kalmayan dolar kuru 9,60 TL seviyesine kadar yükselerek haftayı kapattı.

Hafta sonunda piyasalar kapalıyken dolar kurunun seyrinin ne yönde olacağı merak ediliyordu. Ancak dolar kuru yeni haftaya da şok bir yükselişle başladı. Yükselen dolar kuru sığ piyasalarda 9,75 TL'ye kadar ulaştı. Bu seviye dolar kurunda 10 TL endişesi doğururken piyasaların kapalı olmasına rağmen büyük bir panik ortamı meydana geldi. 

dolar kuru rekor tazeledi

DOLAR KURU ŞU ANDA KAÇ TL

Dola rkuru şu anda açık olan Asya piyasalarında işlem görmeye devam ediyor. Elde edilen son verilere göre dolar kuru şu anda 9,61 TL seviyesinde işlem görüyor. Dolar kurunun asıl seyri ise yarın Türkiye'de piyasaların açılmasının ardından netlik kazanacak. Merkez Bankası'nın atacağı olası adımlar ve günlük veri akışları dolar kurunda belirleyici olacak. Dolar kurunun net görüntüsü sabah saatlerinde ortaya çıkacak.

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELİYOR?

Dolar kurunun şu anda yükseliş nedeni merak ediliyor. Ekonomistlere göre yaşanan Büyükelçi krizinin dolar kuruna yansımaları yükseliş olarak görülmeye başlandı. Büyükelçilerin “İstanmeyen Adam” olarak ilan edilmesine dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiğinin açıklanması ve karşı açıklamaların gelmesi yeni bir siyasi kriz meydana getirdi. Bundan dolayı dolar kurunda bu hafta ciddi yükseliş hareketlerinin yaşanmasının olası olduğu ekonomistlerce dile getiriliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@