Dolar Kuru Yükseldi, Yabancılara Konut Satışı Yeni Rekor Kırdı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre satılan markalı konutların yüzde 11'ini yabancılar aldı.

Emlak Haberleri 18.09.2018 - 08:12 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre satılan markalı konutların yüzde 11'ini yabancılar aldı.

Açıklanan rakamlar markalı konut projelerinde yabancıların konut alım rakamalarının yeni zirvesi oldu. Ağustos 2018 REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre söz konusu dönemde satılan markalı konutlardan her 100 tanesinin 11 tanesini yabancılar aldı. Döviz Artışı Yabancılara Yaradı Yabancıların konut alım taleplerinde ki artışın en büyük nedeni artan dolar kuru oldu. Yabancılara konut satışı 2018 yılının ikinci çeyrek sonu itibari ile 11 bin 816 rakamına ulaştı. Geçen senenin aynı dönemine oranla yabancıların konut alış rakamları yüzde 23,15 oranında büyüme kaydetti. Konu hakkında açıklamada bulunan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin "Kur artışı, yabancılar ve yurtdışındaki gurbetçiler için Türkiye'yi cazip hale getirdi. Geliri döviz olanlar için avantaj ortaya çıktı "diyerek yaşanan bu artışta yükselen kurun etkisini gözler önüne serdi. Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi verileri ise Ağustos ayında Temmuz ayına oranla yüzde 0,17 oranında artış gösterdi. 2017 yılının Ağustos ayına oranla ise yaşanan artış yüzde 9 olarak kayıtlara geçti. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@