Dolar Kuru Yükselecek Sakın Satmayın Diyen Tunç Şatıroğlu Hangi Seviyelerden Dolar Alınabileceğini Açıkladı!

Dolar kurunda hafif geri çekilmeler meydana gelince bu seviyelerden dolar alınıp alınmayacağı merak edilmeye başlandı. Ekonomist Tunç Şatıroğlu hangi seviyelerden dolar alınmalı sorusuna cevap verdi.

Finans 25.11.2021 - 18:06 25.11.2021 - 18:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde dolar kurundaki fiyatlamalar çok yakından anı anına takip edilmeye devam ediliyor. Rekor üzerine rekor kıran dolar kurunda bugün ateş biraz söndü. Dolar kuru 12 TL'nin altına çekilirken şu anda da 11,97 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Dolar yatırımı olanlar veya dolar borcu bulunanlar ise ne yapmaları gerektiğini merak etmeye başladılar. 

TUNÇ ŞATIROĞLU DOLAR YORUMU

Yaptığı analizler ve fiyat tahminleri ile ciddi bir itibar yakalayan Ekonomist Tunç Şatıroğlu dolar kurunda gerçekleşen geri çekilmelere dair yeni bir analiz paylaştı. Sosyal medya üzerinden çektiği videoyu yayınlayan Tunç Şatıroğlu dolar kurunda beklenen yeni fiyatlamaların ne olduğunu, bu seviyelerden dolar alınıp alınmayacağını ve dolar yatıorımı olanların nasıl hareket etmeleri gerektiğini açıkladı. 

DOLAR KURUNDA AŞIRILIKLAR VAR

Dolar kurunda aşırı fiyatlamalar olduğunun altını çizen Tunç Şatıroğlu, “Daha önce de söyledim. Dolar kuru fiyatlamasında bazı aşırılıklar var. Bundan dolayı da bu seviyelerde düzeltme olması gerekiyor. Bu işlerden anlamıyorsanız dolar üzerinden kısa vadeli yatırım yapmayın dedim. Bunun akşamında açıklamalar gelince dolar kuru aldı başını gitti. Beklentilerimiz, analizlerimiz yapılan açıklama ile bozuluyor. Çünkü Türk lirası çok kırılgan, hemen rüzgar değişebiliyor.” dedi.

FAİZ İNECEK DOLAR KURU YÜKSELECEK

Dolar kuru fiyatlamasında yeni beklentisini açıklayan Tunç Şatıroğlu, “Bugün eğer yangına benzinle gidecek bir konuşma veya açıklama olmazsa, normal şartlar altında dolar kurunun öyle sert hareketler beklemiyorum. Ben dolarımı bu ortamda ve bu seviyede satmam. Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edecek. Hatta politika faizi yüzde 12'nin bile altına düşecek. Öyle 100 baz faiz indirmleyle işler bitmeyecek. Haliyle Türk lirası değer kaybetmeyi ve dolar kuru yükselmeyi sürdürecek.” ifadelerini kullandı.

DOLARINIZI KESİNLİKLE SATMAYIN

Dolar yatırımcılarına satmayın uyarısı yapan Tunç Şatıroğlu, “Dolarınızı kesinlikle satmayın diyorum. Bu durum altın için de gümüş için de geçerli. Bunların fiyatları yükselecek. Bu varlıklar için en kötüsü geride kaldı. Dolar kurunda geri çekilmeler başladı. 12,90 TL'de bir hedef olduğunu belirtmiştik o seviye geldi ve oradan geri dönüldü. Şu anda 11,72 TL ile 11,66 TL bölgesi destek seviyesi haline geldi. Ancak şu piyasayı alevlendiren konuşmalar olmasaydı biz şu anda çok daha düşük bir dolar kurunu konuşuyor olurduk.” şeklinde konuştu. 

HANGİ SEVİYELERDEN DOLAR ALINMALI

Dolar kuru için hangi seviyenin alım fırsatı olduğunu açıklayan Tunç Şatıroğlu, “Dolar kuru için alım seviyeleri soruluyor. Diyelim alım yapılmadı beklendi. Ancal dolar kuru 12,23 TL'nin üzerinde kapanıyorsa alabilirsiniz. Ancak 12,23 TL'nin altında kapanış oluyorsa o zaman biraz beklemek gerekir. 11,67 TL'nin altına inilmedikçe düzeltme oluyor diyemeyiz. Düzeltme başladığında ise ben dolar satmam. Alıp tutacaksınız bunun başka yolu yok. Faizlerin ineceğini ve dolar kurunun yükseleceğini söyledim. Dolar kuru 12,40 TL'nin üzerine çıkıyorsa alım yapabilirniz, beklemeye hiç gerek yok.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili uzmanın kişisel düşünceleridir. Yalnızca bu değerlendirmelerle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@