Dolar Kuru Yükselişe Geçti! Kur Neden Yükseliyor, Yükseliş Sürecek Mi?

Bayram sonrası oluşan iyimser hava sona erdi. Dolar kurunda ibre yine yukarıya döndü. İşte madde madde dolar neden yükseliyor, yükseliş sürecek mi, dolar fiyatı ne olacak?

EKONOMİ 20.08.2019 - 16:55 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Bayram sonrası oluşan iyimser hava sona erdi. Dolar kurunda ibre yine yukarıya döndü. İşte madde madde dolar neden yükseliyor, yükseliş sürecek mi, dolar fiyatı ne olacak?

Dolar kurunda yaşanan uzun süreli geri çekilme sonrasında ne yazık ki hızlı yükseliş başladı. TL Dolar Karşısında En Çok Para Kaybeden Para Birimi Oldu! Türk Lirası dolar karşısında bu hafta içerisinde 2.4 değer kaybı ile dolar karşısında en çok para kaybeden para birimi oldu. Bloomberg HT tarafından takip edilen 24 piyasa içerisinde en fazla değer kaybını Türk Lirası yaşadı. 20 Ağustos 2019 Dolar Kuru Günü Kaç Lira İle Kapattı, 1 Dolar Kaç TL Oldu?Dolar kuru bugünü 5.70 liranın üzerinde tutunmayı başararak 5,7341 liradan tamamlamayı başardı. Dolar Kuru Neden Yükseldi?Dolar kurunda yaşanan yükselişin en büyük nedeni olarak küresel piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelere eşlik eden iç faktörler gösterildi. Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen zorunlu karşılıklar oranı müdahalesi piyasada geri adım atılması olarak yorumlandı. Buna ek olarak rejim güçlerinin hızla Suriye'de Türk ordusunun konuşlandığı bölgeye doğru ilerlemesi ve gözlem noktasının tehlikeye atması gösterildi. Yine hükümet tarafından 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınarak bu belediyelere kayyım atanması da dolar kurundaki ateşin yükselmesine neden oldu. Dolar Kuru Yükselmeye Devam Edecek Mi?Bu sorunun yanıtını Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell belirleyecek. Powell tarafından yapılacak Kansas City Fed'in Cuma günkü yıllık Jackson Hole toplantısında yapacağı açıklamalarda faiz indirimi sinyali verirse dolar kuru değer kaybedecektir. Ancak şahin açıklamalar gelir ve Powell, Amerikan Başkanı Trump tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen indirim yapılmayacağının sinyallerini verirse dolar kur yükselişini sürdürecektir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@