Dolar Kuruna Yeni 20 Aralık Operasyonu İddiası: Dalgalı Sabit Kur Rejimi İle Dolar 11 TL Seviyesine Tepetaklak Edilecek!

Dolar kurunu tepetaklak edecek yeni bir hamle geldiği iddia edildi. Doları düşürecek hibrit kur sistemi iddiası nedir, dolar kuru düşer mi, ne zaman düşer, hükümetten dolara yeni müdahale gelir mi?

Finans 03.04.2022 - 12:10 03.04.2022 - 12:16 Gülcan Özer

Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız Aralık ayında dolar kuru büyük bir hızla yükselişe geçmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ekonomik kurtuluş savaşı açıklaması ile dolar kuru 20 TL seviyesine dayanarak 25 TL seviyesine ulaşacağı söylentileri ile gündemi sallamıştı. 

Yaşanan yükselişin ardından 20 Aralık 2021 günü yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açıklanmış, yapılan açıklama ile dolar kuru saatler içerisinde adeta erimiş, panik satışlar ile kur sert düşüş göstermişti. Ünlü ekonomist Turhan Bozkurt ekonomiye ilişkin son değerlendirmelerde bulunurken dolar kuru için yine çok konuşulacak tahminlere imza attı. 

DOLARA YENİ DARBE HAREKATI MI GELİYOR: 20 ARALIK MÜDAHALESİ TEKRAR EDEBİLİR Mİ?

Turhan Bozkurt yayımlamış olduğu videosunda 1 Nisan günü açıklanan doğalgaz ve elektrik zamlarına değinerek başladı ve yeni dolar kuru kulis haberini açıkladı. Bozkurt yayımlamış olduğu videosunda "Doğalgaza son 1 senede konutlarda yüzde 95, elektrik santrallerinde yüzde 638, sanayide yüzde 549 zam geldi. Bu zamlara can dayanır mı? Sabit gelirliler başta olmak üzere tüm kesimlerin geliri mum gibi günden güne eriyor. 

dolar ne zaman düşer

HİBRİD DOLAR KURU UYGULANIR MI, SABİT VE DALGALI DOLAR KURU UYGULAMASI GELİR Mİ?

Bu zamların ardından Ankara kulislerinde yeni bir 20 Aralık senaryosu kulaktan kulağa yayılıyor. Benim kulağıma gelen duyumlara göre yeni hybrid kur rejimi uygulanacak. Yani yarı dalgalı yarı sabit kur rejimi gelecek. Ancak böyle bir ortamda bu sistem ne kadar tutar, nasıl ayakta kalınır bilemiyorum. FED'in Mayıs ayında en az 50 baz puan faiz artıracağı kesinleşmiş gibi duruyor. 

dolar kuru ne olur yeni tahminler

DOLAR KURU EN AZ 1 TL DÜŞECEK İDDİASI! DOLAR NE ZAMAN DÜŞER?

Euro bölgesinde son 30-40 yılın en yüksek enflasyon seviyeleri ile karşı karşıyayız. Muhtemelen TÜİK Pazartesi günü herhangi bir müdahale yapılmazsa enflasyonun yüzde 60 seviyesinde çıktığını göreceğiz. Hükümete yakın çevrelerde dillendirilen senaryoları hafife almayacağız ama ihtiyatlı davranacağız. Dolar 15 TL seviyesini zorlamaya devam ediyor. 

Eğer kur kontrolden çıkarsa ve 16.50 TL seviyesi aşılır, ya da buraya hızlı giderse o zaman bu senaryonun devreye gireceği iddia ediliyor. Ancak dolar 14 TL seviyesinde devam ederse sadece doları 1 lira düşürecek bir hamle gelebilir. Yurt dışından farklı ülkelerden para akışının başladığı belirtilirken Pazartesi günü İsrail ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz'de bir imza atılabileceği belirtiliyor. 

DOLAR DÜŞECEK Mİ 3 NİSAN

KAMU BANKALARI DEVREYE GİRECEK, YOĞUN DOLAR SATIŞI İLE KUR BİR ANDA TEPETAKLAK OLACAK! 

Doğu Akdeniz gazında tüm pürüzler yavaş yavaş gideriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği enerji müjdesi sonrasında piyasalarda satış baskısı arttırılacak. Tıpkı 20 Aralık gecesinde olduğu gibi rekor satışlarla, özellikle kamu bankalarının tetiklediği, özel bankaların devam ettirdiği, yabancı bankaların da devreye girdiği satış korosunun devreye girmesi planlanıyor. Benim aldığım duyumlar bu yönde. Döviz almış pek çok insanın daha da düşecek paniği ile satışlar hızlanacak. Bununla ilgili ciddi hazırlıkları farklı pek çok kaynaktan bunu teyit ettirdim.

DOLARA ANSIZIN BİR MÜDAHALE GELEBİLİR, KUR BÜYÜK BİR HIZLA DÜŞEBİLİR! DOLAR NE OLACAK?

Hibrit kur rejimi hafife alınmamalı. Kur korumalı vadelide kopuşlar olmadı. Ocak'ta sisteme girenler çünkü kar elde ettiler ve yeniden sistemde kalmayı tercih ettiler. Kur 20 Aralık senaryosu ile yeniden aşağıya çekilirse sağ salim yaz aylarına erişilmek isteniyor olabilir. Nisan'da faiz artışı olmaz ama bizim Merkez Bankamız Mayıs ayında piyasada çok oynaklık yoksa yine pas geçebilir. Bu müdahaleler gelirse kur aniden 11 TL seviyesine bile çekilebilir ama bu çok tehlikeli olur" dedi.

NOT: Burada yer alan bilgiler Turhan Bozkurt tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@