Dolar Kurunda Dip Seviyeye Ekonomist Analizleri! Dolardaki Düşüş Devam Eder Mi?

Türk lirasının dolar kuru karşısındaki pozitif seyrinin devam etmesinin ardından herkes  “dolar kurundaki düşüşler kalıcı mı” sorusunun cevabını aramaya başladı. Dolar kuru düşmeye devam eder mi?

Finans 02.09.2021 - 21:24 02.09.2021 - 21:38 Engin Uzunoğlu

Dolar kuru son günlerin en önemli ekonomi meselesi haline geldi. Uzun bir süredir Türk lirası karşısındaki yükselişlerle gündem olan dolar kurunda şimdi yeni gündem ise Türk lirasının değer kazanımı oldu. Dolar kuru bugün 8,25 TL'ye kadar gerileyerek 11 Mayıs 2021'den itibaren en düşük seviyeyi gördü. Gün içerisinde yeniden 8,27 TL'de pozisyon alan dolar kuru yükseliş trendini henüz başlatamadı. 

Dolar kurunda meydana gelen düşüşleri değerlendiren ekonomi dünyasının önemli isimleri bundan sonraki hareket seviyelerine dair analizlerini açıkladılar. Dolar kurundaki düşüşün kalıcı mı yoksa geçici mi olduğu sorusuna cevap veren uzman isimler dolar borcu olanlara ve dolar yatırımı yapanlara önemli mesajlar verdiler. 

DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞLER KALICI MI?

Ekonomi alanındaki çalışmaları ile dikkat çeken Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erhan Aslanoğlu dolar kuru hakkında, “Döviz arzı döviz talebinin üzerinde olduğu için Türk lirasında değer kazanma hareketlerini görüyoruz. Gelecek aylarda FED şahin bir para politikasına geçiş yapabilir. Ödemeler dengesinden Türk lirasına gelen destek azalacaktır. Dolar kuru son çeyrekte 8,5 TL ile 9 TL bandında fiyatlanabilir. Bunda Merkez Bankası'nın politika seyri etkili olacaktır.” dedi. 

8,35 ALTI KALICI DEĞİL YORUMU

Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru ise yaptığı değerlendirmede, “Dolar kurunda yarın açıklanacak olan enflasyon rakamları çok etkili olacak. Ardından gözler Merkez Bankası'na çevrlecek. Bir politika değişimi olup olmadığına bakılacak. 

Mevcut koşullar içerisinde bir değerlendirme yapacak olursak ben dolar kurunun 8,35 TL altında kalıcı olmasını çok zayıf ihtimal olarak buluyorum.” ifadelerini kullandı. 

ENFLASYON RAKAMLARINA DİKKAT!

Dolar kuru hakkında değerlendirmelerde bulunan uzman isimler kısa vadede Türk lirasının avantajlı olacağı konusunda hemfikirler. Dolar kurunun fiyatlanmasında 3 Eylül 2021 Cuma günü çok kritik anlamlar ifade ediyor. TÜİK'in açıklayacağı Ağustos 2021 enflasyon rakamları piyasa beklentilerinin altında gelmesi durumunda Türk lirası pozitif bir tepki verebilir. Uzmanlar sağlıklı bir analiz yapabilmek için enflasyon rakamlarının açıklanmasının beklenmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundular.

Not: Haberimizde yer alan değerledirmeler ilgili ekonomistlere aittir. Burada yer alan yorumlardan yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@