Dolar Kurunda Son Dakika Pazar Hareketliliği! 1 Dolar 9 TL Oldu

Merkez Bankası faiz indirimi sonrasında dolar kurunda yeni rekorlar gelebilir uyarısı yapılmıştı. Korkulan oldu, 1 dolar an itibari ile 9 TL seviyesini gördü.

Finans 26.09.2021 - 14:50 26.09.2021 - 14:56 Gülcan Özer

Piyasalarda Merkez Bankası tarafından yapılan sürpriz faiz indirimi depremi etkilerini sürdürüyor. 23 Eylül 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen Merkez Bankası PPK toplantısı sonrasında MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından 100 baz puan faiz indirimi yapıldığı ilan edilmişti. 

Yapılan açıklama ile piyasalarda bir anda deprem etkisi ortaya çıkarken ekonomistlerin beklentisi yükselen enflasyon oranları nedeni ile Merkez Bankası tarafından toplantının bir kere daha pas geçilmesiydi. Yapılan toplantı ile Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinden 100 baz puan faiz indirimi ile yüzde 18 seviyesine çekilmişti. 

DOLAR KURUNDA PAZAR OPERASYONU MU YAPILIYOR?

Yıllık TÜFE ortalamasının TÜİK tarafından yüzde 19,25 olarak açıklanmasına rağmen politika faiz oranının yüzde 18 seviyesine çekilmesi ile resmen ülkemizde negatif faiz uygulamasına geçilmiş oldu. Ekonomide yaşanan dalgalanma ve Merkez Bankası bağımsızlığı tartışmalarının yeniden alevlenmesi ile dolar kurunda hızlı yükseliş yaşanmıştı. 

Merkez Bankası faiz kararının açıklanmasının ardından dolar kuru büyük bir hızla yükselmiş, yeni rekor haberleri peş peşe duyurulmuştu. Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan çekirdek enflasyon açıklaması ile yükselişe geçen dolar kuru an itibari ile 9 TL seviyesinin üzerini test etti. 

dolar-kuru-anlık

Bugün hafta sonu tatili olması nedeni ile Türkiye'de iç piyasa kapalı olmasına rağmen uluslarası piyasaarda ne yazık ki dolar kurunda ki kayıp sürdü. Dolar kuru anlık olarak 9.011 TL seviyesini test ederken sonrasında ise 8.9232 TL seviyesine geldi. Anlık olarak dolar kuru 9 TL seviyesinin üzerini denemeye devam ederken yarın piyasaların açılması ile dolar kurunun bu hareketini sürdürüp sürdüremeyeceği takip edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@