Dolar Kurunda Yaşanan Yükseliş Konut Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Dolar kurunun 11 TL sınırını aşması ile gözler bir kere daha konut fiyatlarına çevrildi. Özellikle de demir ve çimento fiyatlarında yaşanacak yeni zamların konut fiyatlarını etkileyeceği belirtiliyor.

Emlak Haberleri 19.11.2021 - 20:40 19.11.2021 - 20:49 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puan faiz indirimi hamlesinin ardından dolar kuru ne yazık ki büyük bir hızla çıktığı 10 TL sınırının ardından 11 TL barajını da hızlı bir şekilde aşmıştı. Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından gözler bir kere daha konut fiyatlarına çevrildi. 

2020 senesinde pandeminin yarattığı etkiler ve kamu bankaları tarafından yapılan faiz indirimi hamlesi ile rekora koşan konut fiyatları için pek çok ekonomist 2021 senesinde bu fiyatların yeniden düşeceğini öngörmüştü. Ancak konut fiyatları tüm beklentileri boşa çıkardı ve Türkiye tüm dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olmuştu. 

YÜKSELEN DÖVİZ KURLARI KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm dünyada küresel piyasalarda etkisini gösterirken tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar ve emtia fiyatlarındaki artışlar ile insanların değişen yaşam tarzları konuta olan talebi arttırmıştı. Demir ve çimento fiyatlarına yaşanan zam yağmuru sonrasında müteahhitler konut üretimlerine ara verirken arzda yaşanan daralmanın talebin patladığı bir döneme denk gelmesi fiyatların daha da artmasına neden olmuştu. 

Özellikle de dolar kurunda yaşanan yeni yükseliş atağının ardından demir ve çimento fiyatları için yeni zam dalgası yaşanması beklenirken gözler bir kere daha ev fiyatlarına çevrildi. Döviz kurlarındaki dalgalanmanın demir ve çimento fiyatlarını dolayısı ile de konut fiyatlarını arttıracağını belirten emlak uzmanları yakın tarihte konut fiyatlarında da zamların geleceği uyarısında bulundular.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@