Dolar Kurundaki Yükseliş, İnşaat Firmalarını Zora Soktu, Şantiyelerde İşler Durma Noktasına Geldi!

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş inşaat firmalarını da olumsuz etkiledi. Yarı mamul ve inşaat malzemesi satan firmalar döviz kurlarındaki yükseliş nedeni ile teklif vermekte dahi zorlandı.

Emlak Haberleri 25.11.2021 - 12:09 25.11.2021 - 12:09 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan yükselişten ve oynaklıktan en olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü yeni bir kriz ile karşı karşıya kaldı. Pek çok firma inşaat maliyetlerinde yaşanan artış nedeni ile iş yapamaz hale gelirken bazı şantiyelerde ise işlerin zorunlu olarak durduğu iddia edildi. 

İNŞAAT MALİYETİ ARTTI, ŞANTİYELERDE İŞLER DURMA NOKTASINA GELDİ! 

Döviz kurlarında yaşanan oynaklığı değerlendiren Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, “Çünkü bu olağanüstü dönemde yarı mamul, dövize endeksli olduğu için firmalar teklif vermek istemiyor. İnşaatta çok ciddi maliyet artışı var. Bu durum imalat ve yapımı ciddi şekilde etkileyecek. Bu nedenle inşaatların durması söz konusu olacak” diyerek büyük bir maliyet artışı yaşandığını bunun da sektörü olumsuz olarak etkilediğini söyledi. 

MÜTEAHHİTLER FİYAT FARKI KARARNAMESİ ÇIKARILMASINI İSTİYOR! 

Konut sektöründe yaşanan sorunun inşaat sektörünün geneline yayıldığını belirten Babacan “Eskiden yüklenici bir firma yüzde 30 fiyat farkıyla çalışıyordu. Ancak malzeme fiyatlarında artış çok kısa sürede yüzde 30’u aşınca herkes bekleme moduna geçti. Ayrıca yakın dönemde asgari ücret artışlarıyla birlikte işçilik maliyeti de maliyetlere yansıyacak" diyerek yüklenicilerin de fiyat farkı kararnamesi desteği istediğini söyledi. 

Teklif vererek ihale yöntemi ile iş alan kamu müteahhitleri döviz kurlarındaki aşırı oynaklık, demir ve çimento fiyatlarına gelen rekor zamlar sonrasında iş yapamaz hale gelmiş, pek çok müteahhit artık karşılayamacakları oranda zarara uğradıklarını belirterek tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi verilmesini istemişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@