Dolar Kurunu 20 TL'de Bile Tutamayacaklar! Remzi Özdemir, Selçuk Geçer, Evren Devrim Zelyut Dolar Yorumları!

Dolar kurunun yükselişlerine ilişkin uzman ekonomistlerden yeni değerlendirmeleri geldi. Remzi Özdemir, Evren Devrim Zelyut  ve Selçuk Geçer'den dolar tahminleri...

Finans 29.11.2021 - 22:39 29.11.2021 - 22:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi kırılganlıkları etrafında her geçen gün daha negatif olan bir fiyatlama ile karşı karşıya kalıyor. Ekonomideki bozulmalar Türk lirasındaki değer kayıplarını hızlandırınca dolar kuru yükseliş trendinden bir türlü çıkamıyor. Bundan sonra meydana gelecek olan gelişmeler ise hem dolar yatırımı olanlar hem de dolar borcu bulunanlar tarafından merak ediliyor. Türkiye'nin uzman ekonomistleri ise yeni gelişmeleri yorumlayarak bundan sonra olabileceklere dair beklentilerini açıkladılar.

EKONOMİSTLERDEN EN SON DOLAR YORUMLARI

Türkiye'de dolar kurunun bundan sonra izleyeceği fiyatlama, enflasyon rsikleri, faiz indirimlerin devam edeceğine dair beklentiler, dünyada artan salgın vakaları gibi gelişmeleri değerlendiren uzman ekonomistler dolar kurunun fiyatlamasındaki beklentilerini gerekçeleriyle tek tek açıkladılar...

REMZİ ÖZDEMİR: DOLAR KURUNU 20 TL'YE TAŞIMAYA ÇALIŞIYORLAR

Dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerde bulunan ekonomist Remzi Özdemir, "Dolar kurunda meydana gelen yükselişler kimseye kazandırmıyor. Cumhurbaşkanı çıkıp konuşuyor düşen dolar yeniden 13 TL oluyor. İnsanlar şimdi dolar kuru 20 TL olacak mı sorusunu sormaya başladılar. Olup olmayacağını zaten insanlar görüyorlar. Şu anda tüm bürokratların ve iktidarın bütün gayretleriyle dolar kuru 20 TL'ye taşınmaya çalışılıyor. Bunu dediğimizde yok artık diyenler olacaktır. Bu yaşanan gelişmelerin, bile bile faiz indirmenin, dolar düştükçe onu çıkaracak açıklamalar yapmanın başka bir anlamı var mı? Bunca yıllık ekonomistim ben buna açıklama bulamıyorum." dedi.

dolar kuru kaç tl olur-1

DOLAR KURUNU KISA ZAMANDA 15 TL'DE GÖRECEĞİZ YORUMU

Ekonomist Evren Devrim Zelyut da dolar kuruna dair son gelişmeleri yorumlayarak, "Ekonomi yönetimi kuru yükselterek ihracatı arttırıp, ihracata dayalı bir modeli uygulamaya sokmaya çalışıyor. Ancak bu model beyhude çabadan başka bir şey değil. Kur arttıkça Türkiye'de hiper enflasyon etkilşi olur. Girdi maliyetleri bu ülkenin üzerine kabus gibi çökecek. Vatandaş dolara ezdiriliyor. Türk lirası için cehennemin kapısı açıldı. Moody's 3 Aralık'ta Türkiye'ye ilişkin bir değerlendirme yapacak. Türkiye'nin kredi notu düşürülse ne olacak. Dolar kurunu o zamana kadar 11 TL'nin altında tutmak gerekiyor ama bunu başarmak neredeyse imkansız. Dolar kurunda 15 TL'leri görmemiz uzak zaman değil." ifadelerini kullandı.

dolar yorumu 1

DOLAR KURUNU 20 TL'DE BİLE TUTAMAYACAKLAR!

Ekonomist Selçuk Geçer ise dolar kuru değerlendirmesinde enflasyon rakamlarına dikkat çekerek, "TÜİK ayın 3'ünde enflasyon rakamlarını açıklayacak. Dolar kuru fiyatlamasında bu rakamların büyük etkisi olacak. Enflasyon yükseldikçe faiz makasısın arası açılacak. Her ne kadar düşük enflasyon açıklamak için gayret etseler de enflasyon yüzde 21 ile yüzde 22 seviyelerine çıkacak. Bu da faiz makasını iyice açmak demek. Bankalar düşük faiz yüksek enflasyon nedeniyle mevduat toplayamayacaklar. Vatandaş da zaten zarar edeceği mevduata parasını yatırmak istemeyecek. ne yapacak girip dolar alacak. Yüksek talep nedeniyle sonra tut tutabilirsen doları. O zaman dolar kurunu 20 TL'de dengeleyelim diye uğraşacaklar." şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer verdiğimiz değerlendirmeler ilgili ekonomistlerin kişisel yorumlarıdır. Yatırım kararı alınırken tek veri olarak kullanılmamalıdırlar. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@