Dolar Kurunun 14 TL'yi Geçeceği Zamanı Açıklayan Selçuk Geçer'den Tarihleriyle 18 TL Ve 26 TL Tahminleri

Ekonomist Selçuk Geçer'den dolar kuru ile alakalı korkutan bir analiz geldi. Selçuk Geçer dolar kurunun yıl içerisinde izleyebileceği seviyelere dair tahminlerini açıkladı. Dolar kaç TL olacak?

Finans 21.02.2022 - 22:51 21.02.2022 - 22:51 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi küresel gelişmelerin etkisiyle kritik bir süreçten geçmeye devam ediyor. Tüm dünyada Rusya - Ukrayna krizinin ne şekilde sonuçlanacağı merakla beklenirken Türkiye ekonomisinin kırılganlıkları her geçen gün daha fazla gün yüzüne çıkıyor. Alınan tüm önlemlere ve uygulamalara rağmen dolar kurunda gerileme kaydedilememesi ise Türk lirası açısından endişe veriyor. Tüm bu piyasa ortamında Ekonomist Selçuk Geçer'den dolar kuruna dair yani bir analiz geldi.

FED FAİZ KARARLARI İLE TÜRKİYE'DEN PARA ÇIKIŞLAIR HIZLANIR

FED'in faiz kararlarına dikkat çeken Selçuk Geçer, "FED tarafında arka arkaya açıklamalar gelmeye devam ediyor. Faiz konusunda güvercin taraf kalmadı ve şahin açıklamalar geliyor. JP Morgan da faiz artırımı beklentisini 225 baz puana çıkardı. ABD’de faizlerin yüzde 2,50 olacağı tahmin ediliyor. Bu durumun bizim gibi ülkelerde para çıkışlarını hızlandıracağını biliyoruz." dedi.

dolar ne kadar olur-1

ENFLASYONDA 3 HANELİ RAKAMLARI GÖRÜRSENİZ ŞAŞIRMAYIN

Enflasyon değerlendirmesi de yapan Selçuk Geçer, "Türkiye’de enflasyon düşecek iddiaları hayalden ibaret. İthalat odaklı bir ülkede enflasyon düşmez. Enerji maliyetleri arttıkça girdi fiyatları artıyor. Bu girdi fiyatları da her şeyi etkiliyor. İğneden ipliğe her şeyi ithal eden bir ülkede enflasyon düşecek demek akıl karı değil. Hatta çok çok büyük bir ihtimalle Mart ayında yüzde 60 seviyelerinde bir enflasyon açıklanacak. Haziran ayına kadar bu seviyelerde devam edecek ve sonra Eylül’e kadar enflasyon düşmeyecek o seviyelerde kalacak. Eylül ayından sonra ise enflasyon yeniden artacak. Enflasyonda 3 haneli rakamları görürseniz şaşırmayın." ifadelerini kullandı.

TEK BAŞARI HİKAYELERİ DOLAR KURUNU 13,60 TL'DE TUTMAK!

Dolar kurunun yükseleceğini söyleyen Selçuk Geçer, "Tüm ekonomik gelişmeler dolar kurunun yukarıya doğru yükseleceğini bize gösteriyor. Büyük bir illüzyon ekonomisi uyguluyorlar. Sorun yok diyorlar ama sorunlar büyümeye devam ediyor. Üretim yerine para politikaları ile ekonomiyi düzelteceklerini düşünüyorlar. Sorunun farkında değiller ve onlar için de çok önemli değil. Bunun bedelini bizler ödüyoruz. Tek başarı hikayeleri dolar kurunu 13,60 TL’de tutulması. Ekonomi başarısı tamamen bundan ibaret." şeklinde konuştu.

TÜRK LİRASINA MANİPÜLASYON UYARISI

Finansal değerlendirmelerini sürdüren Selçuk Geçer, "Türk lirası son bir yıl içerisinde dünyanın en çok değer kaybeden para birimlerinden birisi oldu. Çok kırılgan bir ekonomik yapı ortaya çıktı. Bu kırılganlığın bedeli çok ağır olur. Bir gece 3 kuruşluk manipülasyonla dolar kurunu hiç birimizin görmek istemeyeceği seviyelere çıkabilir. Bunu 90’lı yıllarda Türkiye acı bir şekilde yaşadı ama yanı hatalara devam ediyorlar." dedi.

selçuk geçer dolar yorumu-5

14 TL'Yİ KIRAN DOLAR KURU 18 TL ÜZERİNE KALICI OLARAK YERLEŞİR

Dolar kurunun yıl içerisinde hareket edebileceği seviyeleri ayrıntılarıyla açıklayan Selçuk Geçer, "Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde büyük ihtimalle dolar 14 TL’yi zorlayacak. Çünkü makas artık artmaya başladı. Dalga boyu genişlerse dolar kuru büyük bir ihtimalle 14 TL seviyesini kıracak. Bu seviye kırıldıktan sonra dolar kuru kontrolden çıkacak 15 Tl, 16 TL, 17 TL seviyeleri hızlı bir şekilde geçilip 18 TL’ye çıkacak. Bu 18 TL’den de geri dönüş olmayacak. Yaz aylarında dolar kurunda daha sakin bir seyir olur. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül gibi yatay seyir dolar kuruna hakim olur. Ancak sonrasında ciddi ataklar gelir ve 20 TL’nin üzerine atıp 25 – 26 TL olan dolar kuru görürüz. Bunlar normal koşullar altında olabileceklerdir. Normal olmayan koşullarda ise dolar kurunu çok daha yüksek seviyelerde görürüz ve frenleme ihtimalimiz de olmaz." ifadelerini kullandı.

Not: Burada ye ralan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşüncelerinden ibarettir. Yatırım kararı alınırken dikkate alınmaması önerilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@