Dolar Kuruyla Birlikte Demir Ton Fiyatları da Düştü Mü?

Demir ton fiyatları hem inşaat sektörü hemde emlak sektörü tarafından yakından takip ediliyor.

Dolar Kuruyla Birlikte Demir Ton Fiyatları da Düştü Mü?

Demir ton fiyatları hem inşaat sektörü hemde emlak sektörü tarafından yakından takip ediliyor. 2020 yılında kademeli olarak yaşanan fiyat artışlarının ardından 2021 yılının ilk döneminde demir ton fiyatları düşmüştü. Dolar kurunun yüksek olduğu o dönemde yaşanan fiyat indirimlerinin, dolar kurunun düşmesiyle birlikte nasıl şekillendiği ve güncel fiyat tablosu merak ediliyor.

DEMİR FİYATLARINDA SON BİR YILDAKİ DEĞİŞİM

Demir fiyatlarında son 14 aylık süreçte çok büyük değişimler yaşandı. Pandemi süreci öncesinde demirin ton fiyatları 3000 TL ile 3100 TL bandı arasında değişiyordu. 2020 yılına bu seviyede başlayan demir fiyatları daha sonra salgının Türkiye'ye de bulaşmasının ardından sürekli yükseldi. Demir fiyatları üretimin durması, talebin artması, dolar kurunun yükselmesi ve değerli metal fiyatlarının artmasıyla bir yıllık süreçte yüzde 80 ile yüzde 90 bandı arasında yükseldi.

2020 yılının ilk günlerinde ortalama 3100 TL olan bir ton demir fiyatı 2020 yılı ortasında 4000 TL bandını daha sonra kasım ayında ise 4500 TL bandını aştı. 2020 yılının sonunda demir fiyatları 5500 TL bandına doğru ilerledi. Yeni yılın ilk günlerinde fiyat artışlarını sürdüren demir zirve noktası olarak 5800 TL ile illere göre değişen fiyatlarla 5950 TL seviyesine kadar çıktı.

Daha sonra ki süreçte ise demir fiyatları Ocak sonu Şubat ayı başında düşmeye başladı. 5800 TL seviyesinden kademeli düşüşler ile 5150 TL bandına kadar çekilen daha sonraki süreçte yeniden fiyat artışı yaşadı. Dolar kurunun kademeli düşüşünden son dönemlerde etkilenmeyen demir fiyatlarında güncel rakamlar ise 5300 TL civarında.

İLLERE GÖRE ŞUBAT SONU DEMİR FİYATLARI

Dolar Kuruyla Birlikte Demir Ton Fiyatları da Düştü Mü? - Resim 1

İllere göre demir fiyatlarına bakıldığında, Anakra'da ince demirin ton fiyatı 5 bin 350 TL bandında yer alırken kalın demir 5 bin 250 TL seviyesinde bulunuyor. Bu süreçte en ucuz demir fiyatı ise İzmir ile İskenderun bölgelerinde bulunuyor. Buralarda ince demir ton fiyatı ortalama 5 bin 250 TL seviyesinde. İstanbul'da ise ince demir ton fiyatı 5 bin 360 TL, kalın demir 5 bin 280 TL'den satışta.

DEMİR FİYATLARI İKİNCİ DEFA NEDEN ARTTI

Demir fiyatlarında yaşanan son yükselmenin nedeni Çin kaynaklı oldu. Geçtiğimiz günlerde demirde Çin Yeni Yılı nedeniyle talebin artacağı beklentisi oluştu. Beklentinin artmasıyla fiyatlar yeniden yükselmeye başladı. Beklenti öncesi dönemde ise demir fiyatları 3 hafta üst üste gerilemişti.

SONRAKİ HABER