Dolar Maliyeti Yüksek Olanları Üzecek Bir Haber Daha! 3 Ay Sonraki Gizli Kur Planı Belli Oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yakın olduğu iddia edilen bir yetkilinin Londra Merkezli Haber Ajansı Reuters'a dolar kurunda hedefin 9 TL olduğunu söylediği iddia edildi.

Finans 24.12.2021 - 14:27 24.12.2021 - 14:27 Mustafa Karagöz

İngiltere Merkezli dünyaca ünlü haber ajansı Reuters'da Dolar TL değişimine ilişkin çok önemli bir haber yer aldı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırılan haberde dolar kurunda hükümetin planı açıklandı. Dolar kurunda oluşan tüm köpük fiyatlanmanın temizlenmesi için düğmeye basıldığının ifade edildiği yazıda, hedef rakam açıklandı. 

HÜKÜMETİN DOLAR PLANI İNGİLİZ BASININDA YER ALDI

Türk Lirasına özel yer ayıran haber ajansı Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın dolar kurunda 9 TL sınırını hedeflediğini duyurdu. Bu hedef için bir zaman dilimi de belirten kaynağın birkaç ay boyunca dolar kurunun 12 TL ile 14 TL bandı arasında hareketli olabileceğini söylediği belirtildi. Daha sonraki süreç için ise 9 TL bandında dolar kurunun sabitlenmesi hedeflenecek.

Reuters'da yer alan haberin devamında ise bir başka kaynağın değerlendirmelerine yer verildi. Yine bakanlığa yakın olduğu ifade edilen kaynağın dolar TL geleceği için "Dolar 9 civarına düşerse, bu iyi bir seviye" dediği aktarıldı. 

BERAT ALBAYRAK DETAYI

Dolar kurunun düşmesine neden olan vadeli mevduat planının daha öncede bakanlığın gündeminde yer aldığı haberde yer aldı. 

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde 2018 yılında yaşanan dolar kuru gelişmeleri sürecinde kur korumalı mevduat planının oylandığı ifade edildi. Kaynaktan alınan bilgiye göre 2018 döneminde gerçekleştirilen oylamada eski Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın bu plana karşı oy kullandı. 

KUR ÇAKILDI

2021 yılında uygulamaya giren kur korumalı vadeli mevduat planı ise dolar kurunda bir gecede 5.5 TL'lik indirime neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında bahsettiği plan sonrası dolar kurunda sert satışlar oldu ve kur çakılmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@