Dolar Neden Yükseliyor, Yükseliş Devam Edecek mi? Bankacılar Açıkladı

Gece saatlerinde 15,51'i gören dolar/TL, 11 Mayıs 2022 Çarşamba günüde 15,35'in üzerinde başladı. Dolardaki yükselişin devam edip etmeyeceğine ilişkin bankacılardan açıklama geldi.

Finans 11.05.2022 - 10:25 11.05.2022 - 10:25 Gülşah Konuk Akın

Dolar, 20 Aralık 2021 tarihinde dolar/TL kur korumalı mevduatın açıklanmasından beri ilk kez 15,50'ye yükseldi. Öte yandan Türkiye'nin 5 yıllık risk primi yani CDS de 700 puanı aştı ve tarihi zirvelere yakın seviyeler ulaştı. Sözcü'nün haberine göre, bankacılar, TL'nin dolar karşısındaki son 4 günlük değer kaybını, TCMB'nin negatif rezervleri ile sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli buluyorlar.

TL'NİN DEĞER KAYBININ DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR
Pek çok bankacı TL'nin ilerleyen günlerde de değer kaybetmeye devam etmesini bekliyor. Kamunun değer kayıplarına izin vermemesi durumunda ise TL değerinin korunması için ihracatçıların dövizlerinden daha yüksek miktarda kullanılması gerekeceği ve bunun da sürdürülebilir olmadığı vurgulanıyor. ABD enflasyon verilerinin enflasyonla mücadele için faiz artışı yapıp yapmayacağı yakından takip ediliyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genişletilmiş il başkanları toplantısında yapacağı konuşma da merakla bekleniyor.

dolardaki-değer-kaybı

Bankacılar faiz artışının yapılması gereken olduğunu fakat bunun yapılamayacağı da göz önünde bulundurularak en mantıklı olanın TL'yi değersizleştirmek olduğuna dikkat çekiyor. TCMB ve BDDK tarafından bankaların kurumsal döviz işlemlerini 10.00 ile 16.00 saatleri arasında yapması için talimat verdi. TL geçtiğimiz haftadan bu zamana kadar dolar karşısında ortalama %4 değer kaybetti. TL'de son bir ay içerisinde yaşanan değer kaybı, son birkaç günde yaşanan kayıp ile neredeyse aynı. Benzer para birimlerinde de son 1 ay içerisinde civarında kayıplar yaşandı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@