Dolar planı deşifre oldu: Merkez Bankası yetkilisinden 'son mermi' sona saklanıyor uyarısı! Düşürecekler...

Dolar kurunun hızlı yükselişiyle birlikte eski Merkez Bankası başekonomistinden hükümetin dolar planına ilişkin şok iddia geldi. 'Son mermi' vurgusu yaparak hükümetin planını açıkladı.

Finans 07.06.2022 - 16:49 07.06.2022 - 16:49 Büşra Uluşen

Dolar kurundaki yükselişin önü kesilemiyor. Geçtiğimiz Aralık ayında bir anda 18 liraya çıkan dolar kuru, o günleri hatırlatacak cinsten yükselişini sürdürüyor. Dün yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın '' faizleri indirmeyeceğiz '' söylemlerinin ardından dolar kuru yükselişine hız vererek dün 16,50 TL'den yaptığı kapanışını bugün 16,77 TL'den sürdürüyor. 

Bu gelişmeler yaşanırken, eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara'dan dolar kurunu düşürmek için hükümetin atacağı adımı açıkladı. 

'' Hükümet son mermiyi atacak ''

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara, katıldığı bir canlı yayında enflasyon korumalı tahvilin çıkması halinde buna yoğun bir talep olabileceğini söyleyerek, vatandaşların enflasyona karşı kendilerini korumak istediklerini ve ortada sadece tek bir ürünün olmaması nedeniyle talep olmasının normal olduğunu ifade etti. 

dolar-23

Kara, hükümetin dolar kurunu düşürmek için son bir planı olduğunu iddia ederek, enflasyon korumalı tahvilin yani süper bononun şu anda son mermi gibi olduğunu ve hükümetin bu mermiyi çok daha zor günler için beklettiğini ileri sürdü. 

Mevduat yükselecek, kredi faizleri çıkacak: Sıkılaşma geliyor!

Eski Merkez Bankası mensubu olan Kara, hükümetin planını açıkladı. Süper bononun çıkması halinde  bankaların arasındaki rekabet nedeniyle mevduat faizinin yükseleceğini, mevduat faizlerinin yükselmesiyle kredi faizlerinin çıkacağını ve bu noktada ortala büyük bir sıkılaşmanın çıkacağını belirtti. 

Kara, süper bononun çıkması ve sıkılaşmanın devreye girmesiyle birlikte Türkiye'nin büyümesinin yavaşlayacağını, bu sebeple de bu tür bir sıkılaşmaya gidilmek istenmediği için enflasyona endeksli tahvilden bir süre daha uzak durulacağını kaydetti. 

dolars

Enflasyona endeksli tahvil (süper bono) nedir?

Enflasyona endeksli tahvil, anapara ve faiz ödemelerini belirli bir fiyata sabitleyen yatırım aracıdır. Bu sistem ile piyasalardaki para değişimlerine göre değer kaybı yaşanmamakla birlikte, belirli bir oranda sabit getiri sağlamayı hedefler. 

Enflasyona endeksli tahviller ile şirketler, hisse senedi satarak veya tahvil ihraç ederek piyasaya fon sağlamaktadır. Bunun karşılığında firma, senedi satın alan yatırımcılara belli dönemlerde sabit bir ödeme vadeder. Buna da kupon ödemesi denmektedir. 

Editör Notu: Bu haberde paylaşılan bilgiler yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@