Dolar Savaşla, FED'le Yine 14, 15 TL'lere Yükselir Mi? Bu Soruya Yanıt Verildi

Dolar kurunun 13.50 TL sıkışık bant aralığından yeniden 14, 15 TL seviyelerine gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya uzman isim piyasa şartlarına ve beklentilere göre yanıt verdi. Dolar TL yorumu için...

Finans 12.02.2022 - 13:29 12.02.2022 - 13:36 Mustafa Karagöz

Dolar kurunun bulunduğu seviyeden yukarı yada aşağı yönlü bir hareketle çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Doları tutanlar, alacak yada satacak olanlar için oldukça önemli olan dolar kuru geleceğine ilişkin ise yeni bir yazı kaleme alındı. Dünya Gazetesi'nden Ufuk Korcan'ın haberinde dolar kurunun geleceğine ilişkin beklentiler ele alındı. 

DOLAR KURU ŞUBAT MART DÖNEMİNDE YÜKSELİR Mİ?

Para piyasaları için yeni bir kritik süreç başlamak üzere. Pandemi sürecinin artık çoğu ülkede sona eriyor olması, yasakların kaldırılması piyasalar için olumlu hava oluşmasına neden olurken Karadeniz'in kuzeyinde oluşan gelişmeler ise piyasalar için endişe oluşturuyor. Rusya Ukrayna gerginliği dışında yurtdışı parametlerinden birisi de FED faiz kararı olacak. Mart ayında faiz oranlarının artması beklenirken bu durumun Dolar kurunda yükselme oluşmasına neden olabileceği ifade ediliyor. 

Dolar Savaşla, FED'le Yine 14, 15 TL'lere Yükselir Mi 2

Yurtdışı kaynakların gelişmelerin yanı sıra dolar kurunun yön bulmasında yurtiçi gelişmelerde bir başka etmen olacak. 

Bu kapsamda Ufuk Korcan'ın haberinde dolar kurunun hangi beklentiler yön bulacağı ele alındı. Yükselme olup olmayacağına dair haberde; Dolarda oluşacak arzın önemli olduğu vurgulanırken şu ifadelere yer verildi. 

"Evet kurlar üzerinde kısa vadeli yukarı yönlü harekete neden olan gelişmeler şu aşamada kontrol altına alınmışa benziyor. Peki yükseltmekte zorlanan dolar düşer mi? Bu sorunun yanıtı da döviz arzı kısmında."

Açıklamanın devamında ise son yıllarda para ve sermaye piyasalarına yeni yabancı girişi olmazken doğrudan yabancı girişi de oldukça azaldı, bilgisine yer verdildi.

Dolar Savaşla, FED'le Yine 14, 15 TL'lere Yükselir Mi 1

 Bu durum nedeniyle döviz arzında yerli yatırımcının rolünün önemli olduğu vurgulanırken kur korumalı mevduat sisteminin döviz üzerindeki etkisine değinildi. "Kur korumalı mevduat hesabının iki amacı var. İlki TL'den dövize geçişi durdurmak, diğeri de dövizleri TL'ye döndürmek. İlk hedefe ulaşıldı. İkinci hedefte ise ilk günlerdeki katılık artık yok." Kur korumalı vadeli mevduat hesabına ilişkin verilerin yer aldığı haberde ayrıca dövizden TL'ye çözülmenin devam etmesi durumunda kurun aşağı yönlü baskılanabileceği ifade edildi. 

Son olarak ise yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik başlatılan Yuvam Hesabının amacının o vatandaşların birikimlerini Türk bankalarında kur korumalı TL hesaplarına yatırmalarını sağlamak olduğunu vurgundı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@