Dolar Şoku, Faizi Vurdu! Bankalar Merkez'i Ezdi Geçti, 32 Günlük Mevduat Düştü, Kredi Faiz Oranları Rekora Koştu

Döviz kurlarında yaşanan düşüşe rağmen bankalar yeni güne beklentinin aksi yönlü faiz güncellemesi ile başladı. Konut kredisi, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları uçtu, vadeli mevduat faizi düştü.

Finans 21.12.2021 - 11:36 21.12.2021 - 11:37 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz indirimi sonrasında gözler bankaların güncel kredi faiz oranları listesine çevrilmişti. Hem TCMB tarafından yapılan faiz indirimi hem de dolar kurunda yaşanan sert düşüş sonrasında bankaların kredi faiz oranlarında indirim olup olmayacağı merkak konusu olmuştu. 

21 Aralık 2021 Pazartesi gününe faiz güncellemesi ile başlayan bankalar beklentilerin aksine faiz indirimi yapmak bir yana kredi faiz oranlarında rekor yükselişlerin yaşandığı dikkat çekti. Yapılan yukarı yönlü faiz güncellemesi  finans kulislerinde "bankalar Merkez Bankası'na kafa tutuyor" yorumları yapılmasına neden oldu. 

BANKALARDA BÜYÜK FAİZ DEPREMİ YAŞANDI! KREDİ FAİZLERİ ALEV ALDI

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Aralık 2021 toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapılmış, Merkez Bankası politika faiz oranı Eylül ayından bu yana yapılan 4 toplantıda 500 baz puan düşürülerek yüzde 19 seviyesinden 14 seviyesine çekilmişti. 

özel bankaların konut kredisi faiz oranları listesi

ÖZEL BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! 

Yapılan güncellemenin ardından konut kredisi faiz oranlarında rekor yükseliş yaşandı. Hatırlanacağı üzere kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını Merkez Bankası kararı sonrası düşürmüş, Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı sıfır konutlar için yüzde 1,20 olarak, ikinci el konut kredisi paketinde ise oran yüzde 1,29 olarak belirlenmişti. 

Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında ise bugün itibari ile son derece sert bir yükseliş yaşandı. Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1,82 seviyesine fırlarken Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1,86 ve İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1,75 seviyesine fırladı. ING Bank konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,99 oldu. 

ihtiyaç kredisi faizleri 21 aralık

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA REKOR YÜKSELİŞ YAŞANDI! 

Taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında da rekor bir yükseliş yaşandı. Özel bankalar ihtiyaç kredisi paketlerinde rekor artışa giderken CEPTETEB TEB ihtiyaç kredisi fazi oranı 2,29 seviyesine, Denizbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2,04 seviyesine, QNB Finansbank ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 2,20 seviyesine fırladı. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranları ise 1.55 olarak korundu. 

mevduat faizi oranlar ı

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT FAİZLERİNDE SON DURUM NE, EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

Kamu bankalarının vadeli mevduat hesabı faiz oranları da güncellendi. En yüksek faiz veren banka yüzde 19 oranı ile Fibabanka olurken Kiraz hesap hoş geldin faizi ile 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi 1.582 TL seviyesine yükseldi. Özel bankalarda vadeli mevduat faizi yükselirken kamu bankalarında ise düştü. 

Halkbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 13,75 seviyesine çekilirken Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 14.50 oldu. Devlet bankaları arasında en yüksek faiz oranı ise Vakıfbank arı hesabı 32 günlük vadeli mevduat hesabı için uygulanan yüzde 16 faiz oranı oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@