Dolar Şokuna Hazır Olun Diyen Selçuk Geçer'den 18 TL'lik Dolar Kuru Tahmini!

Enflasyon rakamlarının açıklanmasına saatler kala ünlü ekonomist Selçuk Geçer'den yeni bir finansal analiz geldi. Enflasyon rakamları dolar kurunu nasıl etkiler? Dolar kuru yükselir mi?

Finans 02.02.2022 - 22:50 02.02.2022 - 22:50 Engin Uzunoğlu

TÜİK tarfaından enflasyon rakamlarının açıklanmasına saatler kala Ekonomist Selçuk Geçer yeni bir değerlendirme yaparak finansal yorumlarda bulundu. Ekonomi alanında hem Türkiye'de hem de dünyada önemli gelişmelerin yaşandığını söyleyen Selçuk Geçer karamsar bir tablo çizerken dolar kuruna dair de yeni tahminlerini açıkladı. Dolar kuru yükselir mi? Enflasyon rakamları dolar kurunu nasıl etkiler?

DOLAR KURU 18 TL OLACAK TAHMİNİ!

Dolar kuruna dair yeni analizini açıklayan Selçuk Geçer, "Dolar kurunda hafif fiyat değişimleri oluyor. Bunlar ne yükseliş ne de düşüştür. Dolar kuru 13 TL'nin altına düşmeden düşüş başladı diyemeyeceğimiz gibi 14 TL'nin üzerine çıkmadan da yükseliş başladı diyemeyiz. Ne zamanki dolar kuru 14 TL'nin üzerine çıkıp sonra sert bir şekilde 18 TL'ye gider o zaman sert yükseliş oldu diyebiliriz. Peki bu olabilir mi? Bana göre olacaktır. Bunu gerektiren çok neden var. Türkiye'nin özel koşulları ve FED faiz artırımı dolayısı ile Türk lirası değer kaybedecektir." dedi.

dolar yorumları-1

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN UKRAYNA UYARISI

Küresel gelişmelere dikkat çeken Ekonomist Selçuk Geçer, "2019'da yaşanan pandemi aslında 1918'de yaşanan pandemi ile çok benzeşiyor. O dönemde de ekonomiler darmadağın olmuş ve sonrasında bir toplanma olmuş ve ardından büyük bir kriz çıkmış. Bu kriz de gayrimenkul odaklı olarak çıkmış. Devamında 1929'da büyük bir buhran çıkıyor ve süreç ikinci dünya savaşına kadar ulaşıyor. Şimdi benzer bir silsile görüyoruz. Ekonomik dengeler alt üst oldu. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler zaten sıkıntılıydı ve onların da ekonomileri daha da bozuldu. Zaten jeopolitik olarak gerilimler vardı.

Şimdi bazı ülkeler güçlerini arttırmaya çalışıyorlar. Rusya eski SSCB günlerine doğru dönüyor. Kazakistan, Tataristan, Ukrayna olaylarında bunu görüyoruz. Rusya ekonomik gücü elde etmiş durumda. Şimdi bir Ukrayna mevzusu var. Ukrayna'nın Rusya tarafından kontrol altına alınması demek AB'nin enerji krizi yaşaması demek. Orada bir savaş çıkarsa biz bu işten karlı çıkmayız. AB ve ABD tarafından Rusya'ya karşı yaptırım paketi hazırlıyor. Bundan dolayı işler terse dönebilir. Bu durumda Türk lirası değer kayıpları ile karşılaşabilir. Çok yakın bir coğrafyada yaşanacak bu kriz Türkiye ekonomisi için bütük risktir." ifadelerini kullandı.

ENFLASYON RAKAMLARI DOLAR KURUNU NASIL ETKİLEYECEK?

Enflasyon rakamlarına dair de bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer, "Türkiye'de enflasyon beklentileri yüzde 47 ile yüzde 50 arasında değişiyor. Tüm bu beklentiler enflasyonun yüzde 50 üzerinde çıkacağını işaret ediyor. Çok zorlarsalar yüzde 45-46 enflasyon açıklarlar. Umarım enflasyonu düşük göstermek gibi bir hata yapmazlar. Böyle bir durumda ok gibi fırlayan bir dolar kuru ile karşılaşılır. Enflasyon rakamları yüzde kaç açıklanırsa açıklansın dolar kurunda artışlar takip edeceğiz. Ancak kritik olan 14 TL seviyesi aşılabilecek mi? İşte bunu yarın göreceğiz." şeklinde konuştu.

dolar ne olur-3

DOLAR KURU DÜŞER Mİ?

Dolar kurunda düşüş beklentisinin mantıklı bir izahının olmadığını söyleyen Selçuk Geçer, "Tüm bu olumsuz koşullarda dolar kuru nasıl 10 TL'nin altına gerilesin. Resmi enflasyon bu denli yüksekken, faizlerle enflasyon arasındaki makas yüzde 30'ları geçmişken dolar kuru nasıl gerileyecek. Dolar kurunu bu şartlarda bu seviyede tutmanın mantıklı bir açıklaması var mı? Türkiye ekonomisinin şartları dolar kurunu bu seviyelerde sabitleyecek nitelikte değil. Hatta bunun maliyeti bile kurun yükselişinden daha yüksek bir zarar ortaya koyabilir." dedi.

Not: Haberimizde yer verilen tüm değerlendirmelerin tamamı ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Yatırım tasarrufunda bulunulurken buradaki analizler dikkate alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@