Dolar Tahminleri Tutan Ekonomist Atilla Yeşilada Türk Ekonomisi Nereye Gidiyor Açıkladı: Siyah Kuğu, Resesyon, Mali Kriz

Başarılı dolar tahminleri ile adını duyan ünlü ekonomist Atilla Yeşilada 2022-2023 tahminlerini açıkladı. 2022'nin siyah kuğusu ne, resesyon, mali kriz riski, Türk ekonomisi düzelir mi, son durum ne?

Finans 06.01.2022 - 16:23 06.01.2022 - 16:23 Gülcan Özer

Tüm dünya pandeminin yarattığ ekonomik dalgalanma ile mücadele etmeye çalışırken özellikle de enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş küresel piyasaları salladı. Enflasyonun en fazla yükseldiği ülkelere arasında Türkiye ilk sıralarda yer alırken TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre son 19 senenin en yüksek enflasyon rakamına ulaşılmıştı. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş iktidar ile muhalefet arasında iplerin gerilmesine neden olurken konu hakkında bir değerlendirmede başarılı dolar tahminleri ile adından söz ettiren ünlü ekonomist Atilla Yeşilada tarafından yapıldı. Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı son videosunda Türk ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunurken ekonomide 2022 ve 2023 yıllarında yaşanabilecek sorunları değerlendirdi. 

YÜKSEK ENFLASYON 2022 YILINDA OLMASA BİLE 2023 YILINDA EKONOMİK KRİZ YARATABİLİR! 

Yükselen enflasyon rakamları hakkında açıklamada bulunan ünlü ekonomist Atilla Yeşilada yaşanan bu hızlı çıkışın sadece 2022 yılı için değil aynı zamanda 2023 senesi için de büyük risk yarattığı uyarısında bulundu. Yükselen enflasyon rakamları için acilen önlem alınması gerektiğini belirten Atilla Yeşilada aksi takdirde Türkiye'nin enflasyon nedeni ile ekonomik krize sürüklenebileceğini dile getirdi. 

atilla yeşilada ekonomi yorumları

ATİLLA YEŞİLADA ALTIN YORUMU: EMTİA FİYATLARINDA BALON MU VAR?

Tüm küresel piyasalarda dalgalanma yaşandığını belirten Atilla Yeşilada, bu sene sürpriz çıkışı Çin'den beklediğini ve Çin ekonomisinin beklenmedik bir çıkış yakalayabileceğini dile getirdi. Emtia fiyatlarında ise büyük bir balon olduğu değerlendirmesinde bulunan Atilla Yeşilada jeopolitik gerilimler, iklim değişikliği ve bunun ortaya çıkardığı etkilerin ekonomilerin üzerinde yeni baskılar oluşturabileceğini belirtti. 

2022 YILININ SİYAH KUĞUSU NEDİR?

2022 senesi için siyah kuğu tahmini yapan Atilla Yeşilada Omicron varyantı için yeni siyah kuğu ifadelerini kullandı. Yeni varyantın tüm planları bozabileceğini belirten Atilla Yeşilada varyantın artış hızı ve etkilerinin takip edileceğini söyledi. 

TÜRK EKONOMİSİ İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE NE?

Ekonomide yeni dalgalanmalar beklediğini belirten Atilla Yeşilada gelecek dönemde ekonominin üzerindeki en büyük riski ise enflasyon olarak değerlendirdi. 2023 senesine Türkiye'nin yüksek enflasyonla girmesi halinde resesyon ve yeni bir mali kriz yaşanabileceğini belirten Yeşilada acilen bir enflasyon tedbiri alınması gerektiğini dile getirdi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler Ekonomist Atilla Yeşilada tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@