Dolar / TL Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi Rekorunu Kırdı! Dolar ve Euro Kuru 25 Ekim Gününe Nasıl Başladı?

Artık her gün yeni bir rekor haberi ile güne başlayan dolar kuru dün gece yarısı tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve 10 TL sınırına dayandı. Dolar bugün ne kadar, 1 dolar, Euro kaç TL?

Finans 25.10.2021 - 09:14 25.10.2021 - 09:14 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan baş döndürücü yükseliş tüm hızı ile devam ederken dün gece yarısı Asya piyasalarında dolar kuru tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek rekor tazeledi. 22 Ekim 2021 Cuma gününü 9.60 TL seviyesinden kapatan dolar kuru Pazar gecesi yükselen tansiyon ile peş peşe rekor kırdı. 

 Asya piyasalarında sığ işlemlerde dolar kuru önce 9,75 TL seviyesini görerek rekor kırdı ardından ise 9,85 seviyesinin üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek rekorunu tazeledi. Türkiye'nin risk primi göstergesi olan 5 yıllık CDS puanı da ne yazık ki dolar kurunda ki yükselişe parelel olarak artış gösterdi ve 464 puana ulaştı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRDİ, DOLAR KURU UÇUŞA GEÇTİ! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından Eylül ayı PPK toplantısı ile yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında dolar kuru büyük bir hızla 8 TL bandını aşmıştı. Ardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Suriye operasyonu açıklaması, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun yeni faiz indirimi açıklamaları ile dolar kurunda yükseliş devam etmiş, Ekim ayı PPK toplantısı ile yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi açıklaması ile dolar kurunda adeta kayış kopmuş ve hızla 9 TL bandının üzerine çıkmıştı. 

25-ekim-dolar-kuru

1 DOLAR BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 10 büyükelçi açıklaması da dolar kurunda yaşanan yükselişi hızlandırdı. Dün Asya piyasalarında dolar kuru 9,85 TL seviyesinin üzerini test ederken bugünkü açılış fiyatı ise 9,75 TL olarak ilan edildi. 

Euro kuru da yaşanan yükselişe eşlik etti. Euro kuru 11,3697 TL seviyesi ile güne başlarken gram altın fiyatı da 560 liranın üzerinde yeni güne başladı. Altın fiyatları FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan açıklamalara odaklanırken piyasalar açıklanacak ekonomik verileri, yapılacak açıklamaları ve bugün kabine toplantısı sonrası Erdoğan tarafından ilan edilecek yeni kararları bekliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün yapılacak olan kabine toplantısı sonrasında yapılacak olan büyükelçiler açıklaması, Suriye operasyonu gibi açıklamalar beklenecek. Bu konularda yapılacak olan açıklamalar sonrasında dolar kuru yakından takip edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@