Dolar TL'de 3 Ocak Pazartesiyi Bekleyenlere! Yine Çarpılabilirler Uyarısı Erdoğan'ın Sözlerini Hatırlattı

Dolar kurunda 3 Ocak beklentisi oluştu. Doların TL karşısında yeniden yükselebileceğine yönelik iddialar artarken ünlü gazeteci Erdoğan'ın sözlerini hatırlatarak yeniden çarpılabilirsiniz, dedi.

Finans 01.01.2022 - 13:01 01.01.2022 - 13:01 Mustafa Karagöz

Dolar kuru TL değişimi yılın son iki üç gününde yeniden dolar yönüne olmuştu. Dolar kuru 11.50 TL bandından başladığı haftayı 13.26 TL bandından tamamladı. Piyasaların kapalı olması kapsamında Pazartesi günü belli olacak yeni hafta trendi daha sonra enflasyon verileri ile yön bulacak. 

Enflasyon verilerinin yüksek çıkma ihtimali kapsamında bazı ekonomistler dolar kurunun çok yükselebileceği iddiasında bulunmuşlardı. Bu iddiaların artması ve dolar kurunun yükselme eğilimi göstermesinin ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan uyarı niteliğinde bir açıklamada bulunmuştu. 

3 OCAK'TA DOLAR ÇARPABİLİR UYARISI

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet döviz kuru hakkında yeni değerlendirmelerde bulundu. Özellikle 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon verilerinin çok yüksek çıkması ve dolar kurunun yükselme ihtimalini ele alan ünlü gazeteci Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın haftasonu öncesinde yapmış olduğu konuşmaya değindi. 

Sosyal medya ve bazı organlarında yer alan değerlendirmeler hakkında Mehmet Acet TL'nin değer kazanmasının uzun sürmeyeceği iddiasında bulunanlar olduğunu bildirdi. Kur dalgalanması sonrası aralıkta yüksek enflasyon açıklaması, uygulamaya alınan kur korumalı vadeli mevduat getirisinin yetersiz kalma ihtimali nedeniyle dövize oluşabilecek yeni ilgi gibi etmenlerin doları yükseltebileceğine söyledi. 

dolar 3 ocak 202

TELAŞLA DOLARA YÖNELECEKLERE UYARI

Mehmet Acet yazısının bu bölümünde ise bu tür senaryoların mümkün olduğunu ancak telaşla dolara yöneleceklerin dikkatli olmsaı gerektiğini söyledi.

Acet, 20 Aralı'ta başlatılan uygulama doların sert düştüğünü bu hamlenin bir anlamının da faiz artırmak dışında seçenek yok diyenlerin aksine, başka türlü finansal araçların devreye sokulmasıyla da doların ateşinin düşürülebileceğini göstermek olduğunu söyledi. Kur korumalı vadeli mevduat doşında halen rafta olan kullanılmayı bekleyen başka enstrümanların olduğu da yazıda yer aldı. Mehmet Acet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile o enstrümanların kullanılabileceği sinyali verdiğini de söyledi. 

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet dolar kuru hakkında ki yazısını ise "Aslında küçük yatırımcıya 'dikkat et, yeniden çarpılabilirsin' mesajı herkesin anlayabileceği bir dille veriliyor. Lafın tamamı yaşı epeyce küçük olanlara anlatılır ama biz yine de uyarı görevini yerine getirelim. Yeni yıla kimse panik yaparak girmesin." sözleriyle tamamladı.

erdoğan dolar açıklaması 2022

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma günü yapmış olduğu konuşmasında "Yılbaşından itibaren hem firmalarımızın, hem vatandaşlarımızın kendi paramıza dönüşü daha da hızlandıracaklarının işaretlerini görüyoruz. Alışverişi döviz üzerinden olmayan firmalarımıza da kendi paramız dışında finans aracı kullanmamalarını tavsiye ediyorum." demişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dolar kuru hakkında ayrıca "Yılbaşından itibaren kurun bu hafta başındaki gibi makul seviyede istikrar kazanacağını değerlendiriyoruz." demişti.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru hakkında yapılan analiz, yorum ve değerlendirmeler haber amacı taşımakta olup asla yatırım tavsiyesi içermez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@