Dolar TL'ye FED Darbesi Gelecek Mi? Aralık 2021 FED Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Amerika Merkez Bankası (FED) faiz artırımı yapacak mı? FED Aralık 2021'de faiz artırırsa dolar TL ne olur? FED toplantısı Aralık'ta ne zaman, hangi yapılacak? Küresel piyasalar merakla bekliyor.

Finans 08.12.2021 - 09:04 08.12.2021 - 09:04 Mustafa Karagöz

Amerika Merkez Bankası (FED), ABD ekonomisine müdahale edebiliir. ABD'de çok uzun zamandır yüzde 0 ile yüzde 0.25 bandında bulunan politika faiz oranları Aralık 2021 döneminde değişebilir. ABD'den gelebilecek faiz artırımı kararı ise Türkiye'de dolar kurunun yükselmesini tetikleyebilir. İşte hem yurtiçi hemde küresel piyasalarda oluşan beklentiler. 

ABD MERKEZ BANKASI FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD'de hem enflasyon oraları hemde işsizlik verileri ekonomide müdahale söylemlerini artırmış durumda. Ülke ekonomisinden gelen son rakamlar FED'in faiz artırımı kararı alabileceğini işaret ediyor. Küresel piyasaların merakla beklediği toplantı ise ay ortasında gerçekleşecek. FED tarafından gerçekleştirecek toplantı 14 Aralık ile 15 Aralık'ta olacak. Toplantıların ardından ise Türkiye saati ile akşam saatlerinde 21.00'de faiz kararı açıklanacak. Faiz kararından sonra ise Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell açıklama konuşması yapacak. 

FED FAİZ ARTIRIRSA DOLAR TL NE OLUR?

Amerika Merkez Bankası (FED) tarafından alınması muhtemel 0.25 oranlı, 25 baz puanlık faiz artırımı dolar kurunun tüm dünya para birimleri karşısında güçlenmesi anlamına gelecek. Türkiye'de oynak olan piyasanın FED faiz kararı sonrası daha da artabileceği ifade ediliyor. 

Beklentiler FED'in faiz artıracağı yönünde ancak bazı değerlendirmelerde ise halen geçerli olan oranın yüzde 0 ile yüzde 0.25 korunacağı yönünde. Tüm bu soruların yanıtı 14 15 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan FED faiz toplantısından sonra belli olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@