Dolar ve Altın Bozduranlar Konuta Koştu!

Yükselen dolar kuru ve altın fiyatları ile başlayan kar satışları konut satış rakamlarına da olumlu yansıdı.

Emlak Haberleri 30.07.2021 - 16:00 30.07.2021 - 16:01 Gülcan Özer

Pandemi döneminde ekonomide yaşanan dalgalanma dolar kuru ve altın fiyatları için sert yükselişlere neden olurken yaşanan yükselişi kar satışı olarak değerlendirmek isteyen kişilerin harekete geçmesi konut satış rakamlarını da destekledi. Açıklanan rakamlarda bu tezi destekledi. 

Koronavirüs salgını nedeni ile konut fiyatlarında da büyük bir hızla yükseliş yaşanırken konuta yatırım yeniden cazip hale gelirken dolardan çıkan kişilerin büyük bir bölümü paralarını mevduat faizi ile değerlendirmek yerine konut yatırımı yapmayı tercih etti. 

DOLAR KURUNDA YAŞANAN YÜKSELİŞ, KONUT SATIŞ RAKAMLARINA OLUMLU YANSIDI! 

Sektörde yapılan değerlendirmelerde dolar kurunda yaşanan yükselişin çift yönlü olarak konut satış rakamlarını desteklediği belirtilirken yükselen faiz oranlarına rağmen yükselen konut satış rakamlarında desteğin bu olduğu belirtildi. 

konut satış rakamları

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ile beraber yabancılar konut alımlarına ağırlık verirken uzun bir aradan sonra yabancılara konut satışı rakamlarında yaşanan sert yükseliş bu eğilimi bir kere daha gösterdi. Elinde uzun süredir dolar tutan kişilerin daha fazla risk almak istememesi nedeni ile dolar bozdurmaya başlamaları da konut satışlarını yukarı yönlü hareket ettirdi. 

Döviz ve altınını bozduran kişilerin ellerindeki nakit para hızlı yükselen ve bu yükselişini sürdürmesi beslenen konut piyasasına yönlendi. Yükselen konut kredisi faiz oranları rakamlarına rağmen konut satış rakamlarında beklendiği gibi büyük bir düşüş yaşanmamasının nedeni de bu kaynaklardan akan nakit paranın gayrimenkul sektörüne yönlendirilmesi olarak gösterildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@