Dolar ve altın fiyatlarında beklenen ralli erken geldi! Yeni zirve için gözler o tarihte

Dolar ve altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketler ile yeni rekorlar kırılırken, gözler kritik cuma gününe çevrildi. Altın ve doların bu günden itibaren yeni bir zirve görmesi bekleniyor.

Finans 09.06.2022 - 17:52 09.06.2022 - 17:52 Büşra Uluşen

Altın ve dolar fiyatları yükselişle başladığı yeni haftayı yine yükselişle kapatmaya devam ediyor. Dolar kuru, geçtiğimiz Aralık ayındaki aynı senaryoyu bir kez daha yaşatıyor. Önce 2018 yılında daha sonra ise Aralık 2021'de yaşanan dolar kuru patlaması sonrası, dolar yeniden 17 liranın üzerine çıktı. 

Dolar ve altın yorumlarıyla adından söz ettiren Finans Analisti Hatice Kolçak, '' sürpriz değildi " diyerek yeni tahminlerini açıkladı.

" Buradan dönüş artık çok zor "

Küresel altın fiyatları dolar endeksinde yaşanan toparlanma ile baskılanmasını sürdürse de, gram altın dolar/TL kurundan aldığı destekle yönünü yukarı tutmaya devam ediyor. Finans analisti Hatice Kolçak, dolar kurunda 17 lira seviyesinin sürpriz olmadığını, önemli olanın buna dayanılabileceğini söyleyerek '' Hele ki faiz indireceksek buradan dönüş artık çok zor '' ifadelerini kullandı.

dolar-24

Ralli beklenenden önce geldi

Döviz ve altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketler devam ederken, gram altın kritik direnç seviyesi olan 1000 TL bandını beklenenden çok daha önce kırdı. 

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş daha önce yaptığı açıklamalarda, dolar kurunun 16,40 TL'nin üzerinde kalması halinde 16,60 - 16,80 bandını, gram altının 980 üzerinde tutunması durumunda ise 1.050 liranın konuşulabileceğini söylemişti. Rallinin beklenenden çok önce gerçekleştiğini söyleyen Memiş'in tahminleri doğru çıktı ve ons altın hafta boyunca 1.840 - 1.860 dolar aralığından işlem gördü. 

altın-27

Altın fiyatları için kritik gün Cuma!

Altın fiyatlarındaki önlenemez yükseliş devam ederken, küresel altın fiyatları dolar endeksinde yaşanan toparlanma ile geri çekilme yaşıyor. Birçok ekonomist ve finans uzmanı, 19 Haziran cuma günü açıklanacak ABD enflasyon verisinin dolar endeksini güçlendireceğini ve altın fiyatlarını yeni bir rekora taşıyacağını öngörüyor. Finans analisti Hatice Kolçak, dolar endeksinin uluslararası piyasalarda güçlenmesinin, Türkiye gibi dövize ihtiyacı olan ülkeler için endişe oluşturduğunu söyledi. 

Dolar ve altın fiyatlarının geleceği, 19 Haziran 2022 cuma günü açıklanacak ABD enflasyon rakamlarıyla şekillenecek. 

Editör Notu: Haberimizde yer alan açıklamalar yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Emlak365 yatırım tavsiyesi vermemektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@