Dolar ve Altının Kaderini Belirleyecek Merkez Bankası FED, TCMB Aralık Ayı Toplantısı Ne Zaman, Faiz Kararı Saat Kaçta?

Piyasalar nefesini tuttu merkez bankaları tarafından açıklanacak faiz kararını beklemeye başladı. Amerikan Merkez Bankası FED ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB faiz kararı ne zaman açıklanacak

Finans 14.12.2021 - 08:45 14.12.2021 - 08:45 Gülcan Özer

Piyasalarda nefesler tutuldu, gözler Merkez Bankaları tarafından açıklanacak yılın son faiz kararlarına çevrildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB ve Amerikan Merkez Bankası FED tarafından peş peşe açıklanacak olan kritik faiz kararları ile piyasalar yön bulurken dolar ve altın fiyatları için de kader belirlenecek. 

Hatırlanacağı üzere TCMB tarafından Eylül ayı PPK toplantısı ile yapılan faiz indirimleri ile piyasalar büyük bir deprem yaşamış dolar kuru ani bir atak ile 10 TL üzerini görmüştü. Sonrasında yapılan 2 toplantı ile faiz indirimleri devam etmiş dün itibari ile 1 dolar 14 TL seviyesi görülerek tüm zamanların rekoru kırılmıştı. Piyasalar dolar ve altın fiyatları için yılın son faiz kararlarını beklemeye başladı. 

AMERİKAN MERKEZ BANKASI FED ARALIK TOPLANTISI 2021 NE ZAMAN, ARALIK AYI FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Dolar kurunun kaderini belirleyecek olan FED Aralık toplantısı 2021 için geri sayım başladı. FED Başkanı Jerome Powell liderliğinde toplanacak olan üyeler tarafından tüm dünyanın beklemiş olduğu faiz kararı ilan edilecek. Doların tüm  dünyada rezerv para birimi olarak kullanılması nedeni ile FED'in alacağı karar ve sonrasında yapılacak olan açıklamalar küresel piyasaları da etkileyecek. 

fed aralık faiz toplantısı

FED Aralık toplantısı 15 Aralık 2021 Çarşamba günü gerçekleşecek. FED faiz kararı Aralık 2021 ise toplantının sona ermesinin ardından saat 21:00 itibari ile FED Başkanı Powell tarafından ilan edilecek.

merkez bankası aralık toplantısı tcmb

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI TCMB ARALIK TOPLANTISI 2021 NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan faiz kararı için Para Politikası Kurulu Toplantısı 16 Aralık 2021 Perşembe günü gerçekleşecek. Toplantıda yapılacak olan görüşmeler sonucunda alınan TCMB Aralık faiz kararı 2021, Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden saat 14:00 itibari ile ilan edilecek. 

Hem FED tarafından hem de TCMB tarafından verilen faiz kararı piyasada yön belirleyici olacak. FED'in faiz indirmesi beklenmezken olası bir faiz artırımı kararı ya da varlık alımı açıklaması altında düşüş, dolarda yükseliş beklentisi oluştururken TCMB tarafından yapılacak bir faiz indirimi için ise hem altında hem dolarda yükseliş beklentisi yaşanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@