Dolar ve Euro Sert Yükselmeye Devam Ediyor! Ünlü Ekonomist Zelyut ise Kritik Değerlendirmesi ile Gündem Oldu!

Döviz kurunda kısa bir aranın ardından yeniden zirve yarışı başladı! Ekonomist Evrim Devrim Zelyut ise piyasalara ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu! Süper bonoya dikkat!

Finans 26.05.2022 - 14:28 26.05.2022 - 14:37

Dolar ve Euro sert bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Dolar/TL’nin 16 lira seviyesine gelmesinin ardından piyasalar yeniden hareketlendi. Öte yandan Euro/TL ise 17 lira seviyesini aştı. Piyasalarda yaşanan bu son gelişmelerin ardından Ekonomist Evrim Devrim Zelyut, kuru tutmak için geçtiğimiz dönemde öne çıkan ‘’süper bono’’ da artık etkili bir unsur olmayacak şekilden değerlendirildi. Türk Lirası yaşadığı değer kaybı ile birçok sektörü de olumsuz etkilemeye devam ediyor.

‘’Dolardaki Artışı Durdurmak İçin İki Yol Var!’’

Dövizde yaşanan yeni yükseliş sonrasında kritik değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Evrim Devrim Zelyut, dolardaki artışın durdurulması için iktisadi olarak yapılabilecek iki yöntem olduğunu söyledi. Bu iki yöntem den birinin yüksek teknoloji mal ihraç ederek dolar rezervinin dolar ve euro ile doldurulmasının en doğru yol olduğu ifade edildi. Diğer yöntemin ise faiz arttırmak olduğuna işaret eden Zelyut, hükümetin yeni bir ürün ile kurun 20’lere gitmesini engelleyecek yeni adımları da önümüzdeki dönemde atabileceğine işaret etti.

Ekonomist Devrim Zelyut Sonbahara İşaret Etti!

evren devrim zelyut son dolar yorumu

Enflasyon ve döviz kurunda yaşanan artışa ilişkin genel değerlendirmelerde bulunan Devrim Zelyut, sonbaharın çok sıkıntılı geçeceğini dile getirdi. Dolardaki artışın durulmasına ilişkin iki önemli yöntemi dile getiren Zelyut, TCMB’nin faiz artırmayacağını, artırsa bile enflasyonun yüzde 70’lere dayandığını düşünüldüğünde kuru tutmak için bunun yeterli olmayacağı da ifade edildi.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

26 Mayıs Perşembe gününde dolar/TL 16,39 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Yeniden atağa geçen dolar kurunun önümüzdeki dönemde gerekli önlemler alınmadığı takdirde yeni rekora gidebileceği de ifade ediliyor.

Dolar kurunun yanı sıra euro/TL’de ise 17,54 lira seviyesi görüldü. Hafta başından itibaren devam eden yükseliş eğilimi sonrasında piyasalarda da risk faktörü görülmeye devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de artışın devam etmesi bekleniyor.

Emlak365 yatırım tavsiyesinde bulunmaz. Yatırım danışmanlığında yetkili kuruluş değildir. Emlak365’İn haber kaynağı uzman yorumlarıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@