Dolar ve gram altında en dip seviye kaç TL olacak? İslam Memiş tahmini açıkladı

İslam Memiş dolar kurunun TL karşısında en düşük hangi seviyeye ineceğine ilişkin tahminini açıkladı. Memiş konuşmasında ayrıca altın fiyatları için de beklentilerini yeniledi.

Finans 13.06.2022 - 17:38 13.06.2022 - 17:38 Mustafa Karagöz

Merkez Bankası'nın Haziran 2022 dönemi PPK faiz toplantısı öncesinde oluşan ekonomik ortamda altın ve dolar kuru yükselme trendine devam ediyorlar. Altın veya doları olanlar ise bu yükselme eğiliminin ne kadar süre devam edeceğini ve hangi bantlara kadar çıkacağını merak içinde bekliyorlar. Bu süreçte hükümet kanadından gelebilecek yeni adımlar dolar kurunun düşmesine de neden olabilir. Bu durumda altın ve dolar için nasıl gelişmeler yaşanacak? sorusuna ise piyasa uzmanları yanıt verdi. 

İSLAM MEMİŞ'TEN DOLAR KURU AÇIKLAMASI

Memiş son değerlendirmesinde Türkiye'nin ekonomik olarak kriz içinde olduğunu söyledi. Dolar kurunda oluşan sert atakların da bunun göstergesi olduğunu ifae eden Memiş, Türkiye'nin bu dönemde bir de operasyon içerisinde olduğunu söyledi.

Dövizde yaşanan yükselmeler nedeniyle ekonomi kurmaylarının çok yoğun bir çalışma içinde olduğunu düşündüğünü vurgulayan Memiş, yeni bir paket açıklanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu paketi 1 ay içinde açıklayacağunu ifade eden Memiş önümüzdeki aylarda dolar kurunda sert bir gerileme beklediğini ifade etti. 

Temmuz'da Pik Beklentim Sürüyor

Temmuz ayı içinde dolar kuru ve altın fiyatlarında yükselme beklediğini ifade eden Memiş bu beklentisini "Ben dolar/TL kurunda 17,80 ve gram altında 1.050 lira seviyelerini gördükten sonra pik olacağını ifade etmiştim. Temmuz ayında pik seviyelerin geleceği beklentim de sürüyor." ifadeleri ile açıkladı. 

Daha Sonra Düşecek

Piyasalara ilişkin orta vadeli beklentisini açıklayan Memiş dolar ve altında bir gerileme beklediğini söyledi. Rakam veren Memiş tahminlerini "Benim kişisel görüşüm en iyimser şekilde bakacak olursak; dolar TL kuru 15,88 lira ve gram altın ise 950 lira seviyelerine gerileyecek. Ben bu seviyelerden ben tekrar varlıklarımı korumak suretiyle tekrar alım yapacağım.'' dedi. 

EDİTÖR NOTU: Altın dolar ve diğer yatırım araçları için değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş'in açıklamaları haber amacı taşımaktadır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@