Dolar Yükseldi, Faizler Arttı, Hoş Geldin Faizi Alev Aldı! 32 Günlük Vadeli Mevduat İle Yattığın Yerden Para Kazanma

Hoş geldin faizi yarışı başladı en yüksek mevduat faiz oranları yükseldi! Bankaların mevduat faiz oranları yeniden yükselişe geçerken parasını bankaya yatıran yattığı yerden para kazanacak!

Finans 10.09.2021 - 11:19 10.09.2021 - 11:25 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında Merkez Bankası tarafından Türk Lirasını desteklemek için atılan adımlar vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında bir kere daha yükselişe neden oldu. Merkez Bankası'nın uygulamaya aldığı parasal sıkılaşma adımları ile bankalardan kredi çekmek zorlaştırırken parasını Türk Lirası olarka bankada tutan kişilere ise yüksek faiz müjdesi geldi. 

TCMB tarafından TL'ye destek için yapılan son müdahalelerin ardından bankalar vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını bir kere daha güncellediler. Yapılan güncellemelerden sonra bankaların faiz oranlarında yükseliş yaşanırken ne yazık ki kredi faiz oranları yaşanan bu yükselişten olumsuz etkilendiler. Bankada parası olanlara ise yüksek faiz kazanma imkanı sunuldu. 

BANKALARIN MEVDUAT FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! 

Yapılan güncellemeler sonrasında bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları bir kere daha yükselmiş oldu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan çekirdek enflasyon açıklaması ile Eylül ayı TCMB PPK Toplantısı sonrasında faiz indirimi beklentisi artmış, bu beklenti dolar kurunu yukarı yönlü ittirmişti. 8 liranın altına düşüp düşmeyeceği tartışılan dolar kuru bir anda 8,50 lira seviyesinin üzerine çıkarken Merkez Bankası bir kere daha üstü kapalı olarak dolara müdahale etti. 

Türk Lirasını destek için atılan adımlar ile bankaların likidite kaynakları kısılırken paraya ihtiyaç duyan bankalar nakit toplamak adına müşterilerine daha yüksek faiz oranları ile mevduat hesabı açma imkanı sundu. 

200-bin-tl-aylık-faiz-hesaplama

200 BİN LİRASINI BANKAYA YATIRAN VATANDAŞ YATTIĞI YERDEN 32 GÜNDE ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA PARA KAZANACAK! 

Yapılan güncellemeler sonrasında en yüksek 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları yüzde 19,50 seviyesine ulaşırken bu tutar üzerinden 200 bin lirası ile hesap açan bir kişinin 32 günlük faiz kazancı 3 bin 248 TL seviyesine yükseldi. Yani 200 bin lirasını bankaya yatıran bir kişi başka hiçbir iş yapmadan sadecev bankadan kazandığı faiz ile asgari ücretten daha yüksek kazanç elde etmiş olacak.

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ, ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, HALKBANK, GARANTİ BANKASI VADELİ HESAP FAİZ ORANLARI KAÇ?

Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları arasında en yüksek faiz veren banka Alternatif Bank Vov + Hesap olarak ilk sırada yer aldı. Yüzde 19,50 oranı üzerine yüzde 0,50 oranında hoş geldin faizi veren banka bu sayede yüzde 20 oranla mevduat hesabı açılmasına olanak sağlıyor. 

alternatif-bank-vadeli-hesap-getirisi

Kamu bankası olması nedeni ile vatandaşların daha fazla güvendiği Ziraat Bankası vadeli hesap faiz oranları ise yüzde 17 olarak uygulanıyor. 

ziraat-32-günlük-vadeli-hesap-faiz-oranı

Ziraat Bankası hesabı açan kişiler için 100 bin liranın aylık faiz getirisi ise bin 415,89 lira olarak hesaplanıyor. 100.000 TL aylık faiz getirisi hesaplama en yüksek faiz veren banka olan Alternatif Bank VOV + Hesap üzerinden yapıldığı takdirde ise 100 bin liranın faiz getirisi bin 665 liraya yükseliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@