Dolar Yükseldi, Yabancı Akını Başladı: Gayrimenkul Fiyatlarını Yabancılar Yükseltiyor İddiası!

Dolar ve Euro kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında yabancıların gayrimenkul talebinde rekor patlama yaşandı. Gayrimenkul fiyatlarını yabancılar belirliyor iddiası geldi.

Emlak Haberleri 14.11.2021 - 08:42 14.11.2021 - 08:43 Gülcan Özer

Konut, işyeri ve arsa fiyatları giderek yükselmeye devam ederken sektörde döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrasında son derece yoğun yabancı girişi yaşandığı açıklandı. Yabancıların özellikle de ticari gayrimenkullere yöneldiklerini belirten uzman isimler yoğun talebin gayrimenkul fiyatlarında artışa neden olduklarını dile getirdi. 

Uzun süredir yükselen konut fiyatları ve kredi faiz oranları nedeniyle alımlarını erteleyen yerlilerin aksine yabancı yatırımcılar bu dönemde yatırıma hız verdi. Özellikle de kurlarda yaşanan yükseliş yabancı yatırımcının iştahını kabartırken ticari gayrimenkul pazarında yabancıların hakim pozisyona gelebilecekleri uyarısı yapıldı. 

DOLAR VE EURO PATLADI, YABANCILAR GAYRİMENKUL ALMAYA DOYAMADI! 

Yükselen döviz kurları ile tarihi rekorlar peş peşe kırılırken döviz kurlarında yaşanan bu yükseliş yabancı yatırımcıların da iştahını kabarttı. Ticari Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Genel Başkanı İsmail Akartürk konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında döviz kurlarında yaşanan bu yükselişin bu hızla devam etmesi halinde yabancıların ticari gayrimenkullerde hakim rol oynayacaklarını dile getirdi. 

Aktürk “Dünyanın önde gelen yatırım fonlarından Templeton gibi birçok yatırım fonu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yoğun yatırım talepleri alıyoruz ve şu an için gelen bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Tüm bunları düşününce mesleki kariyerim boyunca hiç bu kadar yabancı fon talebi ile karşılaşmadım diyebilirim” dedi.

ticari gayrimenkul yatırımı

TİGAYAD Başkanı İsmail Akartürk talep artışına dikkat çekerek 2020 senesinde 495 milyon dolarlık bir yatırım girişi olduğunu ancak 2021 senesinin ikinci çeyreğinde bu rakamın yüzde 48 gibi rekor bir oranda arttığını belirterek "Buna göre ikinci çeyrekte yaklaşık 236 milyon dolarlık ilâve bir yatırım artışı oldu” dedi ve yaşanan hızlı yükselişe dikkat çekti.

TİCARİ GAYRİMENKUL YATIRIMI NEDEN AVANTAJLI, TERCİH EDİLİYOR?

Yabancılara ticari gayrimenkul yatırımı yapmayı tercih ederken ticari gayrimenkul almanın avantajları şu şekilde sıralandı:

Konutlara göre kira getirisinin çok daha yüksek olması, 

Konut yatırımı ile kıyaslandığında çok daha az masraf gerektirmesi, 

Gayrimenkul sektöründe konutlara oranla yıllar içerisinde ticari gayrimenkullerin daha hızlı değerlenmesi, 

Kiralama işlemlerinde kurumsal markaların kira ödeme gücünün daha yüksek olması, 

Kira sözleşmelerinde kurumsal işlemler yapılması nedeni ile tahliye ve kira tahsilatının daha garantili olması. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@