Dolarda En Kötüsü Geliyor Diyen Ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan Dolar Kuru İçin Şok Tahmin!

Dolar kurunda meydana gelen yükselişlerin ardından bundan sonraki süreç merak konusu oldu. Ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan dolar kuruna ilişkin çok çarpıcı bir değerlendirme geldi.

Finans 25.09.2021 - 22:09 25.09.2021 - 22:17 Engin Uzunoğlu

Dolar kuru son günlerde ekonomi alanından en çok konuşulan konu maddesi haline geldi. Dolar kuru, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından 8,88 TL'ye kadar yükseldi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kuru ile alakalı olarak çok çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. 

DOLAR KURUNDA BÜYÜK YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Dolar kurunda yeni bir yükseliş dalgasının kapıda olduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolarda yaşanan yukarıya doğru dalgayı unutun. Çok daha büyük bir dalga geliyor. Aylardır hep söyledik. Ekonomi yönetimi sürekli yanlış hamleler yapıyor. Sürekli yükselen fiyatlarla enflasyon fırtınası yaşanıyor. Faiz indirimi yükselen enflasyon karşısında çaresiz kalacak. Dolar kurunu baskılayacak para da Merkez Bankası'nda yok. Dolar kuru 8,88 TL'ye çıktı. Ancak burada iş bitmeyecek. Çok daha büyük bir yükseliş meydana gelecek.” dedi.

FAİZ İNDİRİMİNDE HEDEFLENENLER GERÇEKLEŞMEYECEK

Faiz indiriminin hiçbir işe yaramayacağını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Faizi tamamen sözde bir siyasi başarı elde edebilmek için indirdik. Ancak o hedeflenen siyasi başarı da elde edilemedi kur fırladı. Dışa bağlı Türk imalat sanayinin ithal ettiği hammeddeler nedeniyle maliyetler yukarıya gidecdek. Üretilen mallar daha firmadan çıkmadan zamlar gelecek. ÜFE yukarıya gidince dönüp TÜFE'yi vurmaya başlayacak.” ifadelerini kullandı. 

ANİ BİR EKONOMİK DURGUNLUK YAŞANACAK

Dolar kurunun yükselişinin siyasi irade tarafından umursanmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Siyasi iradenin dolar kurunu umursamadığını söyleyenler var. Kur yukarıya çıkıyor ve ihracatçı bundan kazançlı çıkıyor. Buraya kadar doğru ama bu ülkenin ekonomisi ihracat ile mi dönüyor? İç piyasaya çalışan milyonlarca firma var. Onlar ne yapacak, halk ne yapacak? Bir süre sonra bunu tolere edemeyceksiniz. Ani bir ekonomik durgunluk tehlikesi yaşanabilir.” şeklinde konuştu.

EN KÖTÜ KRİZİ YAŞARIZ

Dolar kurunda alfa dalgası beklentisini açıklayan Evren Devrim Zelyut, “Durgunluk içerisinde fiyatlar deli gibi yukarı gider. Bunun ilk etkisi enflasyona olur. Peki orada kalır mı? Elbette kalmaz. Enflasyon arttıkça kur da yukarıya doğru gidecek. Bunu bu kafayla durdurmak imkansız. Dolar kurunda alfa dalgası başlar ve dolar şu anda uzak gelen çift hanelere çıkar burada da kalmaz yukarıya doğru çok sert yükselir. Reel piyasalar paniğe girerse bugüne kadar gördüğümüz en kötü krizi yaşarız.” dedi.

MERKEZ BANKASI'NIN NET DÖVİZ REZERVLERİ EKSİDE

Türkiye'nin alfa dalgasını önleyemeyeceğini söyleyen Evren Devrim Zelyut,  “Döviz girişlerini arttırırsak bu bahsettiğimiz alfa dalgayı önleyebilirdik. Ancak bunu gerçekleştirmenin ekonomik olarak imkanı yok. Siyasi ilişkilerle bu sağlanabilir mi? Bu oldukça zor görünüyor. Çünkü az miktarda bir dövizden bahsetmiyoruz. Merkez Bankası'nın net döviz rezervleri eksilerde. Bu açık çok zor kapanır.” ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@