Dolarda İbre Terse Döndü! Yüzde 10 Değer Kaybeden Dolar 11.57 TL Seviyesine Geriledi

Dün piyasalarda yaşanan büyük deprem ile beraber 13 TL seviyesini aşarak 13,50 bandına ulaşan dolar kurunda düşüş başladı. Dolar neden düşüyor, düştü, kur yükselir mi, yükselecek mi, ne olur?

Finans 24.11.2021 - 16:34 24.11.2021 - 16:34 Gülcan Özer

İlk olarak Merkez Bankası tarafından Kasım ayı PPK toplantısı ile yapılan 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisi ile yükselmeye başlayan dolar kuru ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ulusa sesleniş konuşmasının ardından adeta alev almıştı. 

Pazartesi günü piyasalar kapandıktan sonra, gerçekleştirilen kabine toplantısı kapsamında ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşük faiz açıklaması yapmış ekonomik kurtuluş savaş vurgusu ile dolar kurunun yükseliş sinyalini vermişti. Yapılan açıklamanın ardından Salı günü dolar kuru güne yükselişle başlamış 13 TL seviyesini aşmıştı. 

DOLAR KURUNDA RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ! 

Dolar kuru yeni güne yükseliş yönlü başlamasının ardından gelen tepki alımları ile yeniden yönünü yukarıya çevirmiş ve gün içerisinde 13,48 TL seviyesini görmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ardından piyasaları yatıştırmak amacı ile açıklama metni yayımlamıştı. 

dolar kuru düştü 24 kasım

Gün içerisinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisi ve yoğun kar satışı baskısı ile dolar kuru anlık olarak 11,57 seviyesine kadar çekilerek günlük yüzde 10 oranında değer kaybı yaşadı. An itibari ile dolar kuru 11,9865 TL seviyesinden işlem görmeyi sürdürüyor. 

DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR, DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ, SÜRECEK Mİ?

Dolar kurunda yaşanan düşüşün en önemli nedeni Türkiye'yi ziyaret eden BAE Prensi tarafından atılacak olan imzalar ve yeni yatırım anlaşmaları beklentisi olarak gösterildi. Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan ile Erdoğan arasında ikili görüşme başladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@