Dolarda Suudi Arabistan Düşüşü! Veliaht Prens Ters Köşe Yapacak, Dolar Kuru Tepetaklak Olacak İddiası

Dolar kurunda Suudi Arabistan veliaht prensinin ziyareti öncesinde düşüş başladı. Yarın dolarda ne olacak, dolar düşer mi, yeni anlaşma imzalanacak mı?

Finans 21.06.2022 - 09:58 21.06.2022 - 10:03 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından Perşembe günü yapılacak olan kritik Haziran ayı PPK toplantısı öncesi piyasalar Suudi Arabistan ziyareti tedirginliği yaşıyor. Dolar kurunda yaşanan yükseliş veliaht prensin ziyareti öncesinde hız keserken ibre uzun bir süre sonra ilk kez kırmızıya döndü. 

Hatırlanacağı üzere dolar kuru 21 Aralık tarihinde açıklanan kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı sonrasında 15 TL bandında sıkışmış kalmış, dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, Rusya - Ukrayna savaşı ve FED'in şok faiz artırımları sonrasında ise 15 TL bandını kırarak hızla yükselişe geçmişti. İlk olarak 16 TL bandını aşan dolar kuru ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan faiz açıklaması ile 17 TL bandını da aşarak Aralık ayı seviyelerine sert bir dönüş yapmıştı. 

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR, DÜŞÜŞE GEÇTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından "Kimse bu hükümetten faiz artırmasını beklemesin, aksine faizleri daha da düşüreceğiz" açıklamasının yapılmasının ardından dolar kuru yükselişe geçerek 17 TL bandını kırmıştı. 17.50 TL bandını zorlayan dolar kurunda Suudi Arabistan veliaht prensinin ziyareti öncesinde düşüş başladı. 

dolar kuru 21 haziran

Dolar kuru prensin ziyareti öncesinde olası anlaşma ve açıklamaların tedirginliği ile 17,3149 TL seviyesi ile güne düşüş yönlü başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Suudi Arabistan Merkez Bankası arasında imzalanacak olası swap anlaşması ve Türkiye'ye girecek yeni dolar kaynakları beklentisi kurda düşüşe neden oldu. Merkez Bankası faiz kararı öncesi yapılacak olan ziyaretin tarihi de manidar bulunurken gözler yarın yapılacak olan resmi ziyaret ve sonrasında iki liderin yapacağı açıklamalara çevrildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@