Dolarda Ve Konutta Tsunami Dalgaları Başladı Yorumu! Remzi Özdemir'den Pozisyon Aldıracak Dolar Kuru Fiyat Tahmini!

Ekonomist Remzi Özdemir yeni bir finansal analiz yayınlayarak hem dolar kurundaki artışları hem de konut finansmanı paketlerini değerlendirdi. Dolar kuru yükselmeye devam edecek mi?

Finans 10.05.2022 - 22:53 10.05.2022 - 22:53 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de çok kritik finansal gelişmeler yaşanıyor. Bir taraftan dolar kuru 15,20 TL’nin üzerine yerleşirken diğer taraftan da konut sektörünü destekleyen konut finansman paketleri açıklandı. Tüm bu gelişmeleri Ekonomist Remzi Özdemir değerlendirdi. Dolar kurunda tsunami dalgalarının hissedilmeye başlandığını söyleyen Remzi Özdemir henüz yükseliş etkisinin görülmediğini ifade etti.

DOLAR KURUNDA TSUNAMİNİN ŞİDDETİ ARTACAK!

Dolar kurunda tsunami uyarısı yapan Remzi Özdemir, “Kur korumalı mevduat sistemi 800 bin vatandaşı korudu ama tüm ülkemizi koruyamadı. Hazine bu yükü kaldırmak zorunda. Hazine de bizim yükümüz. Dolarda tsunaminin dalgaları vuruyor. Bu beklenen bir şeydi. Yapısal reformlar ve radikal kararlar alınmadıkça bu tsunaminin şiddeti artacak. Doları baskılayarak barajı doldurdular. Şimdi ise o barajın kapakları patlamak üzere. Daha FED bilanço küçültmeye başlamadı, dolar sıkışıklığı piyasalarda etkili olmadı. Bizim için çok kötü günler kapıda.” dedi.

DOLAR KURU YÜKSELİŞLERİ HAYATIMIZI ÇEKİLMEZ YAPACAK

Dolardaki yükselişlerin ek enflasyon olarak döneceğini söyleyen Remzi Özdemir, “Dolardaki yükselişler ek bir enflasyon yaratacaktır. Bunun etkisini bugünden itibaren görmeye başladık. Petrol fiyatları artmamasına rağmen akaryakıta zam geliyor. Bugün de gelecek, yarın da gelecek, sonraki gün de gelecek. Dolar her arttıkça bizim hayatımız daha da çekilmez olacak.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU FİYAT TAHMİNİ!

Dolar kurunun fiyat tahminine de değinen Remzi Özdemir, “Dolar kurunun kaç TL olacağını yorumlamak bu ekonomi politikası ile çok zor. Artak tsunami dalgaları geliyor. Bu dalgalara ne kadar dayanabileceksiniz? Ancak Haziran ayında 20 TL’ye yaklaşan bir dolar kuru beni şaşırtmaz. Tsunami dalgaları vurdukça ekonomimiz sarsılacak ve her dalganın ardından savunma yapabilmemiz daha da zorlaşacak.” şeklinde konuştu.

FAKİRİN FUKARANIN VERGİSİ İLE ZENGİNE KONUT ALACAKLAR

Konut finansman paketlerini eleştiren Remzi Özdemir, “Betondan başka hiçbir şey bilmiyorlar. Dünya bu modeli uygulamıyor. Bu kredileri nasıl finanse edeceksiniz. Bugün 2 milyon TL’lik bir konut kredisini kaç kişi kullanacak. Böyle bir ortamda faiz bedava. 10 yıl boyunca bu krediyi ödeyecek Türkiye’de kaç vatandaş var. Geliri 50 Bin TL’nin üzerinde olanlara konut kredisi verecekler. Bu proje fakirin fukaranın vergisini alıp zengine vererek konut al demektir. Karısına alır, çocuğuna alır. İlk defa konut alanlar işi o yüzde masaldan ibaret.” dedi.

LÜKS KONUTLAR FİNANSE EDİLECEK

Yaqpılanın lüks konutları finanse etmek olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, “Konut stokunda da ciddi sıkıntı var. Artık çoğu müteahhit bu piyasadan çekildi. Şu anda sadece büyük inşaat şirketleri var ve onlar da lüks konut üretiyor. Bu lüks konutlar finanse edilecek. İkinci el konutlar için açıklanan pakete göre yüzde 50’si kur korumalıdan karşılanacak diyorlar. Kur korumalıda 500 Bin TL’si olan kişinin zaten konutu vardır. Fakir fukara konut sahibi olabilecek mi bu kredilerle? İmkanı yok o zaman bir işe yaramayacaktır.” ifadelerini kullandı.

İNŞAAT ŞİRKETLERİ ZENGİN OLACAK

Konut desteklerinin ekonomiye olumlu etki yapmayacağını söyleyen Remzi Özdemir, “Konut destekleri ekonomiyi canlandırmayacaktır. Lüks konutlar satılacak ve inşaat şirketleri zengin olacak. Kimse kalkıp da konut hayali kurmasın. Vatandaşın yüzde 64’ü asgari ücret alıyor nasıl 28 Bin TL kredi taksiti ödeyecekler. Kimse bankalara gidip konut kredisi sormasın bile. Zamanını boşa kaybetmemiş olur.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel değerlendirmeleridir. Yatırım kararı alırken farklı kaynaklara da başvurulmalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@