Dolardaki Düşüş Altını Eritti, Kuyumcular Odası Başkanından Yeni Altın Tahmini Geldi: Kağıt Yanar, Altın Yanmaz!

Dolar kuru hızla düşerken altın fiyatlarını da eritti. Gram altın ve çeyrek altının fiyatı sert düştü. Altın almak için doğru zaman mı, alım fırsatı mı, elinde altını olanlar ne yapmalı, bozdurmalı mı

Finans 22.12.2021 - 16:22 22.12.2021 - 16:22 Gülcan Özer

Altın fiyatlarında sert düşüş tüm hızı ile devam ederken "altın fiyatları ne olur, altın fiyatlarında düşüş sürer mi, altın almak için doğru zaman mı, altın borcu olanlar, elinde altını olanlar ne yapmalı?" soruları gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Süreçte hem elinde altını olanlar hem de altın almak isteyen kişiler altın fiyatlarında yön ne olur sorusuna yanıt arıyor. 

Pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan TL'ye destek paketi açıklaması ile döviz kuru adeta çakılırken yaşanan  düşüş altın fiyatlarını da eritti. Dolardan aldığı destek ile alev alan ve bin lira sınırını aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın fiyatları erime yaşadı. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR, DÜŞTÜ, ALTINDA DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkan Adayı Şeyhmus Türkan, "Altın sektörü ile ilglii bu haftaki yükseliş spekülatif hareketlerdi. Sert yükselişlerden sonra biz zaten kuyumcular olarak bir düşüş yaşanmasını bekliyorduk. Bu öngörümüzü ve düşüş beklentimizi de gereken tüm yerlerde dillendirdirdik. Dükkanlarımıza gelen müşterilerimize ve diğer esnaf arkadaşlarımıza herkese uyarılarımızı yaptık. 

altın fiyatlarında düşüş sürecek mi

Panik havasında ne yazık ki ister istemez daha fazla zarar etme riski oluşuyor. Bizim müşterilerimize ve dostlarımıza tavsiyemiz panik havasına kapılarak yanlış hareketlere yönelmemeleridir. Altın her zaman için güvenli limandır. Kağıt yanar altın yanmaz. Dolardan altına geçiş yapsınlar. Biz her zaman dolardansa altını tavsiye ediyoruz. Senelerdir de kuyumcular olarak bunun mücadelesini verdik. 

ALTIN ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI, DÜŞÜŞ ALIM FIRSATI MI, ELİNDE ALTINI OLANLAR NE YAPMALI?

Dün 24 ayar altın fiyatı 1.080 liradan işlem görüyordu. Kurda yaşanan büyük oynaklık sonrasında şu anda 790 TL seviyesine kadar çekildi. Biz kuyumcular olarak biraz daha düşmesini bekliyoruz. Alanda var, satanda var. Kuyumcularda bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Biz hem alım hem de satım yapıyoruz. Müşteri şu anda aradığı herşeyi kuyumcularda bulabilir. Biz kuyumcular olarak piyasaya sürekli olarak destek olmak için çalışıyoruz" dedi. Kuyumcularda hareketlilik yaşanırken vatandaşın düşen altın fiyatlarını fırsata çevirerek alıma başladıkları belirtiliyor. Özellikle de altın borcu olan kişiler bir daha altın fiyatları yükselir korkusu ile alıma başlarken altın fiyatlarındaki gevşeme kurdaki düşüşün sürmesi nedeni ile bugünde devam etti. 

altın fiyatlarında son durum ne

YAŞANAN DÜŞÜŞÜN ARDINDAN ALTIND FİYATLARINDA YÖN NE, 1 GRAM ALTIN KAÇ TL OLDU?

Uluslararası piyasada ons altının fiyatı sınırlı bir yükseliş yaşarken iç piyasada dolar kurundaki düşüş ile gram altının fiyatı bugün 700 TL sınırının üzerinde tutunma mücadelesi vermeye devam etti. Gram altın satış 704,34 TL ve çeyrek altının satış fiyatı 1.213 TL oldu. Altın fiyatları için kuyumcular bir miktar daha çekilme ve düşüş beklerken dolar kurunda yaşanan  dalgalanma ve küresel piyasalarda ons altının fiyatı takip edilmeye devam edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@