Doları Artık Bağlasınız Tutamazsınız Diyen Dolar Kahini Remzi Özdemir'in Yeni Dolar Kuru Tahmini Korkuttu!

Tahminleri ile 12'den vuran ünlü ekonomist Remzi Özdemir'den dolar kuru ile alakalı olarak yeni bir analiz geldi. Merkez Bankası'nın dolara müdahalesini yorumlayan Remzi Özdemir fiyat tahmini de yaptı

Finans 01.12.2021 - 22:41 01.12.2021 - 22:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde dolar kurunun fiyatlanması çerçevesinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Dolar kuruna bugün Merkez Bankası tarafından müdahalede bulunuldu. 2014 yılından beri yapılmayanı yapan Merkez Bankası piyasaya dolar satışı yaptı. Bu müdahaleyi ünlü ekonomist Remzi Özdemir yorumladı.  Tahminleri ve analizleriyle ses getiren Remzi Özdemir yine çok konuşulacak yorumlarda bulundu.

MERKEZ BANKASI 1 MİLYAR DOLAR SATTI!

Merkez Bankası'nın 1 Milyar dolarlık satış yaptığını iddia eden Remzi Özdemir, "Şu an Türkiye ekonomisinde yaşananlar iktisatçıların veya ekonomistlerin açıklayabileceği bir durum değil. Ya tarihçiler o dönemde akıl tutulması yaşandı diyecekler ya da davranış psikolojisi uzmanları böyle bir ülke, böyle bir yönetim, böyle bir seçmen diyerek derslerde işleyecekler. Merkez Bankası dolara müdahale etti ama çok geçmeden Cumhurbaşkanı da yaptığı açıklamalarla Merkez Bankası'nın müdahalesini geçersiz kıldı.

Benim aldığım bilgiye göre 1 milyar dolarlık bir satış yapıldı. Peki bu dolarları kim aldı. Şu anda piyasada dolar yok. Yüksek miktarlı dolar alımı yapılmak istendiğinde dolar bulunamıyor. Akıllara da Merkez Bankası kimleri fonladı sorusu geliyor. Dolar yükseliş trendindeyken birileri bir anda 12,5 TL'den dolar aldılar. Burada benim kafam karıştı. Kimse böyle bir müdahale beklemiyordu. 2014 yılından beri yapılmayan yapıldı." dedi.

dolar kuru tahmini-5

MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALEDE BAŞARILI OLDU MU?

Merkez Bankası'nın dolara müdahalesini değerlendiren Remzi Özdemir, "Merkez Bankası müdahalesinde başarılı oldu mu sorusu soruluyor. Merkez Bankası'nın başarılı olma ihtimali yok. Merkez Bankası başarılı olacaksa Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi politikasından vazgeçmeliş. Peki böyle bir vazgeçiş var mı? O da yok. O zaman dolara neyin müdahalesini yapıyorsunuz? Amaç gerçekten dolara müdahalemi işte bundan emin olamıyorum." ifadelerini kullandı.

FAİZLER DÜŞMÜYOR AKSİNE YÜKSELİYOR!

Faiz indirimi operasyonlarının gerçekçi olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, "Merkez Bankası'nın faiz düşürme operasyonu diye bir operasyonu yok. Bu tamamen vatandaşın fakirleşmesi için yapılan bir şeydir. Ben faizlerin düşmesini sadece bir yerden anlarım. Devletin dışarıdan veya iç piyasadan borçlanmasına ödeyeceği faiz benim için gerçek faizdir.

Şu anda Türkiye'nin 5 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 23'e dayandı. Hani nerede faiz düştü? Senin ödediğin faiz yükseliyor. Ülke olarak saçma sapan harcamaların faizini ödüyoruz. Bütün dünya bir formül uyguluyor. Enflasyonla baş ederken faiz silahını tüm dünya çekiyor ama biz yapmıyoruz. Madem faiz enflasyona sebep oluyor neden 20 yıldır bu politikayı uygulamadınız. Artık insanlar da finansal okur yazarlıklarını geliştirmeliler. Dolar kurundaki her artış bizim daha da fakirleşmemize neden oluyor." şeklinde konuştu.

remzi özdemir dolar yorumu-3

DOLARI ARTIK BAĞLASANIZ TUTAMAZSINIZ

Dolar kurunun ne kadar olacağına dair tahminlere ilişkin görüşünü açıklayan Remzi Özdemir, "Merkez Bankası'nın dolara müdahale kötü oldu. Elin parasıyla dolara müdahale edip dolar kurunu ancak 12,5 TL'ye kadar çekebildiler. Artık insanlar dolar almaya koşacaklar. Yükseleceği kesin olan bir dolar neden alınmasın. İlerleyen günlerde çok kritik gelişmeler yaşanacak. Kasım ayı enflasyonu çok yüksek çıkacak ve ardından da ABD'den Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyecek olan varlık alımlarının azaltılmasına dair veri akışları gelecek. Ondan sonra dolar kurunu bağlasanız tutamayacaksınız. Fiyat tahmini yapmak artık oldukça gereksiz olmaya başladı. Ucu açık bir şekilde dolar kuru yükselecek. 15 TL olur, 20 TL olur ama geri gelmez." dedi.

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Sadece buradaki yorumlarla yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@