Doları Tutamazsınız Diyen Ünlü Ekonomist Dolar Kuru İçin Yeni Tahmini İle Büyük Ses Getirdi!

Türk lirasının dolar karşısındaki seyri hakkında yeni bir değerlendirme yapan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, FED'i işaret ederek dolar kuru hakkında tahminlerde bulundu. Dolar kuru ne kadar olur?

Doları Tutamazsınız Diyen Ünlü Ekonomist Dolar Kuru İçin Yeni Tahmini İle Büyük Ses Getirdi!

Türkiye ekonomisinin ana performans verilerinden en önemlisi olarak gösterilen dolar kuru ile alakalı olarak ekonomistlerden yeni değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Son dönemlerde ekonomi analizleri ile dikkat çeken isimlerin başında gelin Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar kuru hakkında yeni bir değerlendirme yaptı.

Dolar kuru için Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) kurumunu işlaret eden Evren Devrim Zelyut, “FED Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Bu tutanaklardan da dolar kurunun ne yönde hareket edeceğine dair büyük bir veri çıkmış olacak. Büyük bir ihtimalle de dolar kuru FED'in bu veri akışı ile yeni bir yön belirleyecek.” dedi.

DOLAR KURU NEDEN KALICI OLARAK DÜŞMÜYOR?

Dolar kuru hakkındaki son teknik analizinin işlemeye devam ettiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuru hakkında bir teknik analizde bulunmuştum. Uzun süredir de bu teknik analizin arkasındayım. Dolar kuru için 8,50 TL önemli bir seviye. Bu seviyenin aşağısına gelindiğinde dolar kuru 8,30 TL'ye yaklaşıyor. Ancak bu sırada da firmalar ve hane halkları dolar almaya başlıyorlar.

Dolar kuru bir gerileme yaşadıktan sonra yeniden yükselişe başladı. Bu kesinlikle hayırlı bir iş değil. Dolar kurunun bir 8,20 TL'ye düşmesi gerekiyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Türkiye'nin çok büyük bir rezerv sıkıntısı var. Dolar kuru düştüğü yerde çok büyük bir talep alıyor ve yeniden yükselmeye başlıyor. Bu kısır döngü Türk lirasının istikrasızlığına neden oluyor.” açıklamasını yaptı.

dolar kuru tahmini

DOLARI TUTAMAZSINIZ

Dolar kurunun sert bir şekilde yükselişine dair veri akışlarının olabileceğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Bugün normal piyasa şartlarında dolar kurunda bir gerileme meydana geldiğinde dolarizasyon artmaya başlıyor. Yarın para girişlerinin olmadığı, yüksek enflasyon şartlarının hakim olduğu, faizin yetersiz kaldığı ekonomik bir ortamda dolar kurunu tutamazsınız.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU İÇİN 8,80 TL TAHMİNİ

Dolar kurunun yükseliş hareketine başlayabileceğini ifade eden Evren Devrim Zelyut, “ABD ekonomisinin karışık sinyaller geliyor ama ağırlıklı olarak toparlanma izlenimleri var. Varlık alımlarının durdurulması Türkiye'de hızlı şekilde sermaye çıkışlarına neden olacak. Dolar kuru için 8,50 TL seviyesinin çok kritik olduğunu söylemiştim. Bu seviye aşıldığı zaman gündem yeniden 8,80 TL seviyesi olacaktır. Bu çok uzak bir ihtimal olmayabilir.” şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler tamamen ilgili ekonomiste aittir. Buradan yola çıkılarak yatırım kararı alınmamalıdır. Bu yorumlar yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

SONRAKİ HABER