Doların Düşüşü Neden Market Raflarına Yansımadı? Toptancıların Fiyat Bahanesi 'Pes' Dedirtiyor!

Dolar kurunun sert ve ani düşüşü sonrasında market raflarına gelen zamlar tartışmalara neden oldu. Vatandaş indirim haber beklerken toptancıların bahaneleri şaşırttı.

Doların Düşüşü Neden Market Raflarına Yansımadı? Toptancıların Fiyat Bahanesi 'Pes' Dedirtiyor!

Döviz kurundaki ani yükselişi bir süre sonra yapılan müdahaleler ile bastırıldı. Son günlerde Türk lirası döviz kuru karşısında yeniden değer kazanmaya başladı. Döviz kurunun hızla yükselmesi üzerine pek çok ürüne zam üstüne zam geldi.

Özellikle en büyük zamlar market raflarında vatandaşın karşısına çıktı. Temel gıda ürünleri arasında yer alan yağ ve süt fiyatları rekor kırdı. Bunun yanı sıra tüm ürünlerin etiketi değişti. Fiyatlar iki üç katına kadar çıktı. Vatandaşın alım gücü giderek düştü. Doların hızlı düşüşünün ardından zamların geri alınıp alınmayacağı merak kırıyor.

DÖVİZ KURU DÜŞÜŞÜ SONRASINDA ZAMLAR GERİ ALINMIYOR!

Doların Düşüşü Neden Market Raflarına Yansımadı? Toptancıların Fiyat Bahanesi 'Pes' Dedirtiyor!2

Son haftalarda dolar kuru 18 liraya kadar çıkmıştı. Bunun üzerine market rafları el yakmaya başladı. Kıtlık varmışçasına bazı marketlerde yağ, süt, un gibi temel gıda ürünleri kotalı olarak satılıyordu. Hatta ürünlerin birbirlerine zincirlerle kilitlendiği görüldü. Sıvı yağ fiyatları 120 liraya kadar yükseldi.

Dolar kurunun hızla düşmesinin ardından vatandaş marketlere akın etti ancak fiyat güncellemelerinin aşağı yönlü yapılmaması hayal kırıklığına neden oldu. Yapılan incelemelerde dolar fiyatlarına rağmen bazı marketlere ekstra kampanya adı altında temel gıda ürünlerine indirim yapılsa da bunun kalıcı olmadığı belirlendi. Özellikle zincir marketlerde bir düşüş yaşanmaması dikkat çekti.

TOPTANCILAR İNDİRİM YAPMAMA BAHANELERİNİ SIRALADILAR

Toptancılar ise kur düşüşü hakkında indirim yapmamak ve fiyatları yeniden güncellememek için bazı bahaneler sıralamaya başladı. Bunun bahanesi olarak ise yüksek kur sürecinde alınan ürünlerin stoklarının tüketilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Fabrikalardan aylık ve haftalık olarak ürün alındığı ancak yeni fiyatların yeni ürün alma döneminde fabrikaya göre belirlenerek güncelleneceği belirtiliyor.

İNDİRİM ORANLARININ ZAMANLA ARTIRILMASI BEKLENİYOR!

Vatandaş dolar kuruna bağlı olarak indirim haberi bekliyor. Bu süreçte özellikle yağ ve süt toptancıları indirim müjdesini verdiler ancak süreci biraz daha uzattılar. Ellerinde bulunan ürünlerin satışının ardından ortalama olarak 2 haftaya kadar indirim oranının yükselmesi bekleniyor. Pek çok toptancının piyasaya daha fazla güvenmek istemediği için stok yaptığı belirlendi. Vatandaş ise indirim haberlerini dört gözle beklemeye başladı.

SONRAKİ HABER