Doların Freni Patladı, Bankalardan Son Dakika Faiz Haberi Geldi! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisinde Yeni Dönem Başladı

Dolar kuru büyük bir hızla yükselmeye devam ederken bankalardan flaş faiz kararı açıklandı. Tabela faiz oranı oyunu ile bankalar daha yüksek faiz almaya başlarken kredi haberleri peş peşe duyuruldu.

Finans 17.10.2021 - 13:21 17.10.2021 - 13:22 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş her gün yeni bir rekor haberinin gelmesine neden olmuştu. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Suriye'ye yeni operasyon sinyali olarak anılan açıklamalar ve Merkez Bankası Başkan Yardımcıları ile PPK üyeleri için Resmi Gazete ile yayımlanan görevden alma ve yeni atama kararları da dolar kurunu 9 liranın üzerine taşımıştı. 

Dolar kurunda yaşanan bu sert yükseliş korkulduğu gibi bankaların kredi faiz oranlarında da yukarı yönlü güncellemeler yapılmasına neden oldu. Bankalarda tabela kredi faiz oranlarında bir güncelleme yapılmazken bankaya kredi çekmek için giden kişilere çok daha yüksek faiz oranları sunulduğu iddia edildi. Bankaların reklamlarında ve internet sitelerinde yapmış oldukları duyurularda yer alan tabela faiz oranları ile şubeye giden kişiler burada kredi notuna göre kredi faiz oranı hesaplaması ile daha yüksek faiz oranları sunulduğunu belirterek şikayet sitelerine yorumlarda bulunmaya başladılar. 

bankaların faiz oyunu patladı

DOLAR KURUNUNUN ATEŞİ YÜKSELDİ, KREDİ FAİZ ORANLARI GÜNCELLENDİ! 

Bankaların yaşanan ekonomik dalgalanma nedeni ile kredi vererek risk üstlenmek istemedikleri, bu nedenle de gizli bir şekilde faiz arttırdıkları iddia edildi. Finans kulislerinde paylaşılan bilgilere göre bankalar kredi notuna göre kredi faiz oranı belirlerken yeni oran tabela faiz oranının çok üzerinde tutuluyor. Bankaların büyük bir bölümü tabela faiz oranı olarak duyurdukları düşük faiz oranı rakamlarını kredi notu 1850 puan ve üzeri olan müşterileri için uyguluyorlar. 

en-uygun-kredi-oranları-17-ekim

En yüksek kredi notu 1900 puan üzerinden hesaplanırken pek çok kişinin kredi notu 1850 puan altında olduğu için bu indirimli oranlardan yararlanamıyorlar. Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,37 olarak uygluanırken en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı da yüzde 1,34 olarak uygulanıyor. Ancak pek çok kişi bu oranlar üzerinden kredi çekemediklerini belirtiyorlar. 

BANKALARDAN KREDİ ÇEKMEK ZORLAŞTI! KREDİ MUSLUKLARI KAPATILIYOR MU?

Vatandaşların büyük bir bölümü bankalardan kredi red yanıtı aldığını iddia ederek şikayet başvurusu yaparken bankaların kredi iştahlarını kaybetti ve sadece yüksek kredi notu olan, yüksek maaşlı kişilere kredi onayı verdikleri iddia edildi. Zaten yükselen faiz oranları nedeni ile asgari ücretli çalışan kişilerin çekebilecekleri kredi miktarı düşerken bankalara borcu olan kişilerin ikinci kredi onayı almaları da imkansız hale geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@