Doların İpi Çekildi Mi? Merkez Bankası'ndan Bir Vadeli TL Mevduat Yatırım Teşviki Daha

Kur korumalı vadeli mevduat teşvikinin ardından dolar kuru 11.00 TL ile 11.50 TL bandına çekilmişti. Yeni duyurulan iki teşvik ile dolar kuru daha da düşer mi? İşte tüm o detaylar.

Finans 28.12.2021 - 09:12 28.12.2021 - 09:12 Mustafa Karagöz

Kur korumalı vadeli mevduat teşvkinin ardından Merkez Bankası'ndan yeni bir hamle geldi. Bankalara gönderilen yazı kapsamında; , döviz mevduattan ve döviz cinsi katılım fonu hesaplarından, vadeli TL mevduata ve katılma hesaplarına dönüşen tutarlara zorunlu karşılık ve komisyon teşviki uygulayacağı bildirildi. İşte Merkez Bankası'nın uygulayacağı teşvik gönderilen yazının detayları. 

MERKEZ BANKASI'NDAN İKİNCİ TEŞVİK! DOLAR KURU TL KARŞISINDA DÜŞECEK Mİ?

Merkez Bankası tarafından banklara iletilen yazıda; Türk Lirasının yatırım içerisinde ki payının korunması amacıyla başlatılan kur korumalı vadeil mevduat hesabı sistemi hatırlatıldı. Dolar, Euro veya Sterlin'i olanların kur korumalı vadlei mevduata geçmeleri durumunda ise; TCMB'nin sunduğu destekten yararlanılması ve TL mevduatlarına dönüşen hesapların tutarların zorunlu karşılık tesisinden muaf tutulmasına karar verildiği anımsatıldı. Yazıda ayrıca uygulanacak olan faiz oranının sınırları da aktarıldı.

Yazının devamında ilgili tebliğ kapsamında "20 Aralık 2021 itibarıyla mevcut olan dolar, avro ve sterlin cinsinden döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonu hesaplarından vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesabına dönüşüm oranı 21 Ocak 2022 yükümlülük tarihi itibarıyla yüzde 10 seviyesine ve 18 Mart 2022 yükümlülük tarihi itibarıyla yüzde 20 seviyesine ulaşan bankalara 2022 yılı sonuna kadar söz konusu komisyonların uygulanmaması kararlaştırıldı." açıklaması yer aldı. 

DOLAR KURU DÜŞECEK Mİ?

Merkez Bankası tarafından açıklanan son teşvikler kapsamında dolar kurunda herhangi bir değişim olup olmayacağı takip edilecek. Kur korumalı vadeli mevduat hesaplarında uygulanan teşvikler ile dövizden çıkmak isteyenler için ek olanaklar sunulmuş oldu. Uzmanlar ise dolar kurunun kısa ve orta vadede 11.00 TL ile 14.00 TL bandı arasında kalabileceğini ancak bu süreç içerisinde 9.75 TL seviyelerinin de test edilme ihtimali olduğunu ifade ediyorlar. Ayrıca kur korumalı vadeli mevduat sisteminde açıklanan 11.50 TL, 11.65 TL gibi kur endekslerinin 3 ay sonrasında bu seviyelerde olacağı düşünülüyor. 

DOLAR TL'DE İZLENECEK VERİLER?

Dolar TL grafiğinde önümüzdeki günlerde TÜİK enflasyon rakamları izlenecek. Daha sonra Ocak ayının 3. haftasında ilan edilen PPK faiz kararları takip edilecek. Yıl içinde de Amerikan Merkez Bankası FED kararları da TL için izlenecek açıklamalar olacak.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru ile ilgili değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmış olup asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@