Doların İpini Bu Sefer Bankalar Çekecek! 20 Aralık Darbesi ile 8 TL Birden Düşmüştü, Dolar Kuruna 21 Ocak Uyarısı Geldi

Dolar kuru için büyük uyarı geldi. Merkez Bankası tarafından alınan karar kapsamında bankalardan 21 Ocak hamlesi geliyor. Büyük satış baskısı ile dolar ne olur, dolar düşecek mi, düşer mi, yükselir mi

Doların İpini Bu Sefer Bankalar Çekecek! 20 Aralık Darbesi ile 8 TL Birden Düşmüştü, Dolar Kuruna 21 Ocak Uyarısı Geldi

Dolar kurunda yaşanan dalgalı seyir tüm hızı ile devam ederken kurun seyri kamuoyu tarafından en çok takip edilen ve konuşulan konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hatırlanacağı üzere dolar kuru 2021 senesini büyük dalgalanmalar ile geçirmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile dolar kuru önce büyük bir hızla yükselmiş, ardından ise sert bir düşüş yaşamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı "ekonomik Kurtuluş Savaşı" açıklaması ve bu açıklamanın ardından Merket Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ile kur adeta fırlamış, dolar kuru 18.36 TL seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Yaşanan bu yükseliş sonrasında 20 TL beklentisi oluşurken 20 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrasında yaptığı kur korumalı TL mevduat hesabı ile 8 TL birden değer kaybı yaşanmıştı.

MERKEZ BANKASI DOLARI DÜŞÜRECEK YENİ ADIMI ATMIŞTI: BANKALARA 21 OCAK UYARISI GELDİ!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan zorunlu karşılık kararı kapsamında bankalara ellerinde bulunan döviz mevduattan ve döviz cinsi katılım fonu hesaplarından, vadeli TL mevduata ve katılma hesaplarına dönüşen tutarlara zorunlu karşılık teşviki uygulayacağı duyurulmuştu. Yine Merkez Bankasının kendi nezdindeki zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarında döviz olarak tutulan tutarlarla ilgili komisyon uygulanacağı ilan edilmişti.

dolarda bankalara satış baskısı

Alınan bu kararlar kapsamında bankalar ellerinde bulunan döviz varlıklarının yüzde 10'u kadar satış yaparak bu tutarı Türk Lirası'na çevirmedikleri takdirde hem komisyon ödeyecekler hem de büyük bir kar kaybı yaşamış olacaklar.

12 ocak dolar kuru

ALINAN KARAR KAPSAMINDA DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR, DOLAR DÜŞECEK Mİ, DÜŞER Mİ?

Dolar kuru yeni güne düşüş eğilimli başlarken dolar alış 13,7391 TL ve satış 13,7476 TL seviyesine kadar çekildi. Ekonomist Necmettin Batırel doları olanları uyararak "Özel bankalar döviz cinsi mevduatlarının ’unu 21 Ocak'a %20’sini ise 18 Mart’a kadar Türk lirasına çevirmek zorunda. Demek oluyor ki, bankaların 120 milyar dolarlık toplam mevduatının 12 milyar doları 21 Ocak’a kadar, geriye kalan 28 milyar doları ise 18 Mart'a kadar bozdurulacak" şeklinde yorumlamıştı.

dolar düşer mi 12 ocak

1 MART 2022 DOLAR NE OLUR, ÖZEL BANKALAR DOLAR SATARSA DÜŞÜŞ OLUR MU?

Dolar kurunun yaşanacak olan yoğun satış baskısı nedeni ile büyük bir değer kaybı yaşayacağı iddiasını dile getiren Batırel dolar kurunun Mart ayında 9,50 TL seviyesine kadar düşeceğini iddia etti. Ekonomistler özel bankaların dolar satışlarının büyük önemi olduğunu belirterek piyasada satılacak olan dolar miktarının kurun yönünü belirleyeceğini dile getirdiler.

Selçuk Geçer, Remzi Özdemir ve Atilla Yeşilada gibi bazı ekonomistler ise FED tarafından verilecek olan faiz kararının dolar üzerinde belirleyici olacağını belirterek FED'in Ocak ayında faiz artırımı yapması durumunda doların yükseleceğini savundular.

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde ismi geçin kişi ve kurumların yorumlarından derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Haberimizden yararlanarak yatırım yapılamaz, bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

SONRAKİ HABER