Doların İpini Yuan Mı Çekecek? Morgan Stanley Dolar Kuru Rallisi Yorumu ve Analizi İle Yeni Kur Tahmini

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma devam ederken Morgan Stanley analistleri yeni dolar yorumları ile büyük yankı uyandırdı. Dolar ne olur, düşer mi, yükselir mi?

Doların İpini Yuan Mı Çekecek? Morgan Stanley Dolar Kuru Rallisi Yorumu ve Analizi İle Yeni Kur Tahmini

Başlayan aşılama çalışmaları, alınan önlemler ve yürütülen tüm kampanyalara rağmen ne yazık ki dünya halen koronavirüs salgını ile mücadele etmeye devam ediyor. Yaklaşan sonbahar öncesi tüm ülkeler toplumsal bağışıklık oranını yakalamaya çalışırken pandemi süreci yatırım araçları üzerindeki etkisini arttırıyor.

Özellikle de koronavirüs vaka sayısı yeniden artan ülkelerde para birimleri değer kaybı yaşarken dar bant aralığına sıkışan yatırım araçları ise kendilerinden beklenen yükselişi bir türlü gösteremiyor.

YUAN DOLARI TAHTINDAN EDEBİLİR Mİ, DOLAR KISA VE UZUN VADEDE NE OLUR?

Dolar kuru tahminleri yakından takip edilen yatırım bankaları arasında yer alan Morgan Stanley tarafından yayımlanan yeni notta yer alan dolar yorumları dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Amerika merkezli dev yatırım bankası stratejistleri tarafından hazırlanan notta dolar ve yuan karşılaştırması yapıldı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak gösterilen Çin'de son dönemde artan koronavirüs vakaları, büyüme rakamlarının yavaşlaması ve temerrüt riskinde yaşanan artış en büyük rakibi olarak gösterilen Amerika'nın para birimi olan doları destekliyor. Ancak bahsedilen tüm bu nedenler aynı zamanda dolar kurunun da yükselişini engelliyor.

Dar bir bant aralığında sıkışıp kalan Yuan nedeni ile dolar kurunda da yeni ralli hareketi baskılanıyor. Yayımlanan notta “Çin’in ödemeler dengesi pozisyonu oldukça güçlü, bunun yanı sıra yetkililer Yuan’ı görece stabil tutmayı tercih edebilir. Bu nedenle Çin’in Döviz politikası dolarda daha anlamlı bir rallinin önüne geçiyor" ifadeleri ile Yuan faktörüne dikkat çekildi.

dolar-yuan

DOLARDA RALLİ HAREKETİNİ YUAN KISITLIYOR!

Morgan Stanley tarafından yapılan Yuan tahminlerinin yanı sıra JP Morgan tarafından yapılan Yuan tahmininde yıl sonuna doğru düşüş yaşanabileceği beklentisi paylaşılmış, Wells Fargo ise Yuan'da yüzde 2 civarında düşüş yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Dolar kurunda son dönemde yaşanan geri çekilme devam ederken kur şu anda 8.40 TL bandının hemen üzerinde tutunmayı başararak 8.4170 TL üzerinden işlem görmeyi sürdürüyor. Euro ise 9.8886 TL seviyesi ile 10 liranın altında kalmayı sürdürürken ons altının fiyatı ise 1800 dolar seviyesinin hemen üzerinde 1.805,20 dolar seviyesinde uluslararası piyasada fiyatlanıyor.