Doların Patronu Konuştu, Piyasalar Sallandı! FED Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Altın Fiyatlarında Son Durum, Yön Ne Oldu?

FED Başkanı Powell konuşması ve Ocak 2022 faiz kararı sonrası piyasaların ilk açılış fiyatları geldi. 27 Ocak dolar kuru ve altın fiyatları ne oldu, son durum ne, düşecek mi, yükselir mi?

Finans 27.01.2022 - 10:05 27.01.2022 - 10:08 Gülcan Özer

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanan kritik Ocak ayı faiz kararı sonrası piyasalarda büyük bir deprem yaşandı. FED'in almış olduğu faiz kararı ve peşinden FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar ile verilen şahin mesajlar sonrasında Asya borsaları büyük kayıplar yaşarken Türkiye'de de günün ilk açılış fiyatları geldi. 

Piyasalar Amerikan Merkez Bankası tarafından açıklanan kararın ardından güne çalkantılı başladı. Verilen kararın ilk şoku ile dolar kuru yükselişe geçerken altın fiyatlarında ise düşüş yaşandığı görüldü. Dün karar öncesi 800 TL bandını kıran gram altın kritik nokta olarak kabul edilen bu direnç noktasının altına düştü. 

FED FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, DOLAR YÜKSELDİ Mİ, YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜR MÜ?

Dünyanın hakim para birimi olan dolar kuru için FED tarafından açıklanan karar kritik bir öneme sahip bulunurken tüm küresel piyasalar tarafından deyim yerindeyse diken üstünde bekleniyordu. Dün FED Başkanı Powell tarafında yapılan açıklama ile faiz oranları sabit tutulmuş ancak hem varlık alımı hem de faiz artırımı için yapılan açıklamalar piyasalarda büyük kan kayıpları yaşanmasına neden oldu. 

27 ocak dolar kuru

Açıklamanın ardından FED'in varlık alımlarını durdurması ve Mart ayında faiz artırımı yapacağını ilan etmesi ile beraber dolar kuru 13,64 TL seviyesine, Euro kuru ise 15,33 TL seviyesine yükseldi. 

27 ocak altın fiyatları

FED FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, FED KARARI ALTINI NASIL ETKİLER, DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ?

Amerikan Merkez Bankası FED'in hem varlık alımlarını durdurması hem de faizi arttıracağını ilan etmesi altına çifte darbe vurdu. Kararın ardından uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1810 dolara kadar çekilirken yurt içinde ise gram altının fiyatı 794 liraya ve çeyrek altının fiyatı ise 1.312 liraya kadar düşüş gösterdi. Ekonomistler altın için özellikle varlık alımlarının durdurulmasının sıkıntı yaratabileceğini belirtiyorlar.

Süreçte iç piyasalarda ve küresel piyasalarda açıklanacak ekonomik veriler, pandemi de yaşanan seyir, Ukrayna krizi başta olmak üzere yaşanan jeopolitik riskler takip edilecek. Açıklanan ekonomik verilerin iyi gelmesi dolara, kötü gelmesi ise altına yarayacak gelişmeler olarak görülüyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@