Dolarizasyon Yeniden Başladı Diyen Remzi Özdemir Kur Yükselişini Yorumlayıp Dolar İçin Yeni Tahminini Açıkladı!

Dolar kuru hakkında isabetli tahminleri ile tanınan Ekonomist Remzi Özdemir yine oldukça çarpıcı bir dolar yorumu yaptı. Dolar kuru yükselecek mi, kaç TL olacak?

Finans 29.12.2021 - 21:06 29.12.2021 - 21:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde kritik günler yaşanmaya devam ediliyor. Dolar kurundaki ateşin sönmesinin ardından kur yeniden alev almaya başladı. 10,50 TL'ye kadar düşlen dolar kuru bugün 12,60 TL seviyesini aştı. Bu gelişme üzerine ekonomist Remzi Özdemir, yeni bir dolar analizi yaptı. Dolar kuru ile alakalı olarak beklentilerini açıklayan Remzi Özdemir, dolar kuru için de bir tahminde bulundu. Dolar kuru ne kadar olacak?

DOLAR KURUNUN YÜKSELMESİNDEN MEMNUN OLMAM

Dolar kurundaki yükselişlerden memnun olmasının mümkün olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, "Hepimiz aynı gemideyiz. Bu işin şu partisi, bu partisi yok. Türk lirası değer kaybettikçe hepimizin hayatı zehir oluyor. Ben bir ekonomi yazarı olarak dolar kuru düştükçe seviniyorum. Dolar kurunun 10,50 TL'ye kadar gelmesi beni çok mutlu etti. Benzinden yediğimiz ekmeğe kadar her şey dolara endeksli. Dolar kurunun yükselmesi benim lehime değil. Zaten Türkiye'de bir avuç insanda dolar var. Milyonlarca doları olanlar seviniyorlardır belki ama elinde birkaç bin doları olanlar sadece kendilerini korumaya çalışıyorlar." dedi.

remzi özdemir

YURT DIŞINDA PİAYASALAR KAPALI AMA DOLAR KURU YÜKSELİYOR

Türkiye'nin yaşadığı kur tehlikesinde sorunların çözülmediğine dikkat çeken Remzi Özdemir, "Türkiye bugün çok ciddi bir kur sorunu yaşıyor. Bu sorun neden doğdu? Bunu vatandaş olarak bizler yapmadık. Sorun tüm dünyanın tersine izlenen ekonomi politikasıdır. Putin ne diyor, Türkiye gibi olmamak için faiz arttırdık dedi. Bu ne kadar acı bir durum? Tüm dünya faiz artırırken siz faiz indirirseniz ekonomik sorunları çoğaltırsınız. Bugün kur düştü ama sorun bertaraf olmadı. Dolar kuru sakin bir şekilde fiyatlanıyor. Yurt dışında piyasalar kapalı, herkes noel tatilinde. Dolar kurunun 12,60 TL'ye yükselmesine böyle bakmak gerekir. Yurt dışının olmadığı bir piyasada yurt içinde kendi kendine oynuyorsun." ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ?

Dolar kurunun bugün neden yükseldiği konusunda da görüşünü açıklayan Remzi Özdemir, "Peki bugün ne oldu da dolar kuru yükselmeye başladı? Kur garantili hesaplara bir de altın eklendi. Demekki ekonomi yönetimi de alınan tedbirlere güvenmiyor ki yeni ürünleri sisteme ekliyorlar. Dövizdeki kronik sorunu bu şekilde çözemezler. Radikal çözümler olmadan, yapısal reformlar yapılmadan ben dolar kurunun düşeceğine inanmıyorum. Türkiye'de bir akıl tutulması yaşanıyor. Acı olan ise bazı vatandaşların bu akıl tutulması ile ekonomi politikalarına destek vermeleridir." şeklinde konuştu.

dolar yorumu-1

DÖVİZE TEKRAR YÖNELME BAŞLADI

Dolar kurunun artışlarına dair açıklamalarını sürdüren Remzi Özdemir, "Dünyada ülkeler enflasyon endişesiyle faiz arttırırken biz hala faiz indirimlerini konuşuyoruz. Dolar kurundaki bugünkü yükselişlerin bir nedeni de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati'nin ağzından kaçırdığı yüzde 12'ler sözüdür. Bunun ardından piyasadaki beklenti Merkez Bankası'nın 200 baz puan faiz indirimi yaparak politika faizini yüzde 12'ye indirmesi şeklinde oldu. Bundan dolayı da dövize tekrar bir yönelme başladı. Dolayısıyla dolar kuru artmaya başladı." dedi.

REMZİ ÖZDEMİR DOLAR TAHMİNİ!

2022 yılının ilk 3 ayının oldukça riskli olacağını duyuran Remzi Özdemir, "Ben yeni yıldan umutluyum. Benim bir öngörüm var. Türkiye seçim atmosferine gidiyor ve en geç Haziran ayında seçim olacak. Seçim kararının alınması bir rahatlama getirecektir ama seçime kadar da zor bir süreç yaşanacak. Vatandaşlar paralarını harcarken dikkatli olmalılar. 2022 yılının ilk 3 ayı kötü geçebilir. Eğer TÜİK şapkadan tavşan çıkarmazsa enflasyon çok yüksek çıkacaktır. Ocak ayının ilk haftasında Uluslararası piyasalar açılacak. Tüm gelişmelerin faturaları önümüze gelecek. Ocak ayı oldukça zorlu geçecek. Türkiye çok ciddi bir kaynak bulamazsa Ocak ayında dolar kuru yine sert yükselecek. Dolar kuru nasıl 18 TL'den düşmüşse aynı seviyelere yükselme riski bulunuyor. Bu riskin tedbirleri alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yer verdiğimiz finansal yorum ilgili ekonomiste ait olmakla beraber yatırım yaparken tek dayanak olarak kullanılmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@