Domain Yaşı Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır? Domain Whois Bilgileri

​​​​​​​Domain yaşı sorgulama işlemi herhangi bir domainin yaşının öğrenilmesi demektir. Domain yaşı sorgulama bilgisini veren genel kuruluş IHS’dir. IHS Londra merkezli global bilgi verici kaynaktır. Domain yaşı sorgulama konusunda anlatılabilecek en genel bilgiler haberimizde.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 14.12.2019 - 15:05 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

​​​​​​​Domain yaşı sorgulama işlemi herhangi bir domainin yaşının öğrenilmesi demektir. Domain yaşı sorgulama bilgisini veren genel kuruluş IHS’dir. IHS Londra merkezli global bilgi verici kaynaktır. Domain yaşı sorgulama konusunda anlatılabilecek en genel bilgiler haberimizde.

Domain yaşı sorgulama işlemi herhangi bir domainin yaşının öğrenilmesi demektir. Domain yaşı sorgulama bilgisini veren genel kuruluş IHS’dir. IHS Londra merkezli global bilgi verici kaynaktır.Domain yaşı sorgulama internet üzerinde çeşitli sitelerden yapılabiliyor. Genel olarak bu sorgulama için önerilen siteler IHS ile bağlantısı bulunan sitelerdir.IHS Kaynaklı Site Üzerinden Domain Yaşı SorgulamaIHS kaynaklı herhangi bir siteden domain yaşı sorgulama işlemi çok basittir. Bütün yapılması gereken işlem, ilgili siteye giriş yapıldıktan sonra ekranda bulunan sorgulama bölümüne domain yaşı öğrenilmek istenen sitenin tam URL’sinin yazılarak, ‘’Sorgula’’ butonuna basılmasıdır.Sorgulama sonucu temel olarak sitenin ilk bilgileri yayınlamaya başladığı tarihi esas almaktadır.Domain Yaşı Sorgulama ve Diğer Önemli  BilgilerDomain yaşı ile birlikte sitenin ne kadar zamandır faal olduğu bilgisine erişilebilir. Google benzeri büyük kapsamlı arama motorları ile yapılan aramalarda daha başka bilgiler de edinilir. Bu bilgiler şunlardır:
 • Domain satın alındıktan sonra geçen zaman içinde siteye giren ziyaretçi sayısı,

 • Sitede bulunan içeriklerin nasıl tasarlanış olduğu,

 • Sitenin güncellenme periyotları gibi bilgiler edinilir.Detaylı bir SEO araştırması için bunlar önemli bilgilerdir. Zaman zaman domain alımından sonra site ile ilgilenilmemiş ve bilgi girişinin yapılmamış olması halinde site direk olarak SPAM’e düşer.Bütün bu sebeplerden dolayı domain hakkında daha iyi bir fikir sahibi olunması için, domain yaşı sorgulama işlemi yapmak daha doğrudur.Araştırılan Sitenin Google İçin Önemli ÖzellikleriSorgulaması yapılan sitenin bazı özellikleri Google için önemlidir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:
 • Sitenin domain yaşı,

 • Whois bilgilerinin kapatılmamış yani açık olması,

 • Domain adı,

 • Domain uzantıları,

 • SSL,

 • SEO hosting ve sunucu hizmetleri gibi bilgilerdir.Bu bilgiler SEO çalışmaları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.Domain Yaşı Sorgulama İşleminin ÖnemiDomain yaşının sorgulanması çeşitli açılardan önemlidir. Domain yaşı sorgulamanın başlıca önemli olduğu alanlar şunlardır:
 • Domain yaşı sorgulama, en çok domain yatırımı yapmak isteyen kişinin, domain satın almadan önce onun yaşı hakkında bilgi sahibi olmak istemesi nedeniyle yapılır. Böyle bir yatırım yapılacak ise, domainin gerçek yaşı önemli bir bilgidir.

 • Domain yaşı sorgulaması için bir başka amaç da, herhangi bir rakibin durumu hakkında bilgi edinilmesinde domainin gerçek yaşı önemli bir ipucudur.

 • Reklam verileceği zaman da ilgili sitenin domain yaşının bilinmesi istenir.       (Whois )Domain Sorgulama Çalışma PrensibiWhois (domain) sorgulaması çalışma şekli, yetkili IP adreslerinin whois sunucusundan özel anlaşma yaptıktan sonra resmi yetkileri bulunan yazıcıların güvenlik koşullarını sağladığı veri tabanına iletilmesidir.Domain adları genel olarak 2 türlüdür. Bunlardan birisi uluslararası geçerliliği bulunan alan adlardır. Bu türde bir domain alınması için müracaat edilmesi gereken yer Amerika Birleşik Devletleri’de görev yapan ICANN’a kayıtlı bir şirket olmalıdır. Bu sistemde domain satın alan kişi ya da şirket alan adlarına ait bütün hakları kendi tekelinde tutma yetkisine sahiptir. İlgili domain adı daha önce bir kişi ya da şirket tarafından alınmış ise, satın alınması için bu kişiye başvurulması şartı vardır.Diğer grup ise yerel domain adlarıdır. Bu domain adlarını sonuna ülkemizde ‘’.tr’’ eki ilave edilir. Bu konu ile yetkili kurum yani domain tescil işlemi yapan kurum Orta Doğu Teknik Üniversitesidir. Ülkemizdeki uygulamada domain adı alan kişi ya da şirketler domain adına ait bütün yetkileri kendi tekellerine alamazlar.Domain yaşı sorgulama konusunda anlatılabilecek en genel bilgiler bunlardır.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@