Döviz Alım Satımında Yeni Dönem! 1 Dolar Bile Bozsanız TC Kimlik Numarası Vereceksiniz!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bugün bir açıklama yapılarak döviz bürolarında işlem yapan tüm vatandaşların kimlik tespitlerinin yapılacağını duyurdu. Alınan bu karar büyük tartışma yarattı.

Finans 13.10.2021 - 19:27 13.10.2021 - 19:32 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün döviz bürolarına ilişkin olarak yeni bir tebliğ yayınladı. Bu tebliğin en can alıcı kısmı ise döviz bürolarında işlem yapan tüm vatandaşların kimlik tespitlerinin yapılmasına dair uygulama yapılmasına karar verildiği oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz bürolarına getirilen bu uygulamayla 1 dolarlık dahi işlem yapılsa vatandaşlar TC kimlik numaralarını bildirmek zorunda kalacaklar. Bu uygulama ile döviz bürolarındaki işlemler kimlik tespitine tabi olacak.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI PİYASALARA MÜDAHALE YOK AÇIKLAMASI YAPTI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bu uygulamaya geçmesiyle beraber büyük tepkiler oluşunca yine bakanlık tarafından bir başka açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada yeni uygulama ile piyasalara müdahale edilmediğinin altı çizildi. Ayrıca mevcut uygulamada zaten 3 bin dolar ve üzeri işlem yapanların vergi mevzuatı kapsamında kimlik tespitine tabi oldukları bildirildi. 

KAYIT ALTINA ALINMASI İÇİN UYGULAMA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada alt sınır olmaksızın döviz işlemlerinde kimlik tespitinin zorunluluk haline getirildiğine dikkat çekildi. Yapılan uygulamanın amacının ise döviz bürolarında da diğer finansal kuruluşlarda olduğu gibi tüm işlemlerin kayıt altına alınarak Uluslararası uygulamalara uyumlu hale getirimesi olduğu bildirildi. 

DÖVİZ BÜROLARINDAN İLK TEPKİ GELDİ!

Döviz işlemlerine getirilen kimlik tespiti zorunluluğuna en büyük tepkiyi ise döviz büroları verdi. Yetkili Müesseseler Derneği Başkanı Mustafa Ünver bir açıklama yaparak, “Döviz alım ve satımlarında kimlik tespiti zorunluluğu getirilmesine müşteriler tepki göstermeye başladılar. Biz de bu düzenlemenin iptali için gerekli itirazlarımızı ve başvurularımızı yapacağız. Bu kimlik tespiti işlemi bizim için ekstra bir zaman kaybı olacaktır. Aynı doğrultuda zaman kaybından vatandaşlar da etkilenecektir. Bu yeni uygulama ayrıca ek bir maliyet ortaya çıkartacaktır.” dedi. 

DOLAR KURU 3 GÜN ÜST ÜSTE REKOR TAZELEDİ

Döviz bürolarındaki işlemler ile alakalı olarak getirilen kimlik tespiti zorunluluğu sonrasında dolar kurunda yükselmeler kaydedildi. Dolar kuru 9,10 TL seviyesine yükselerek tarihi rekorunu yeniledi. Bu gelişme ile beraber dolar kurunda 3 gün üst üste tarihi rekor seviyesi yenilemesi de gerçekleşmiş oldu. Dolar kuru rekor seviyesinin ardından 9,07 TL'ye geriledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@