Döviz Kurları ve Altın Fiyatlarındaki Yükseliş Devam Ederse Ev Fiyatları Ne Olur?

Dolar kuru ve altın fiyatlarında rekor yükseliş tüm hızı ile devam ederken gözler konut fiyatlarına çevrildi. Dolar artarsa ev fiyatları ne olur, ev almak için doğru, uygun zaman mı, artacak mı?

Emlak Haberleri 24.11.2021 - 11:28 24.11.2021 - 11:28 Gülcan Özer

Tüm dünyada etkilerini her geçen gün arttıran ekonomik dalgalanma konut fiyatlarına zam olarak yansımıştı. Dünya genelinde ev fiyatları zamlanırken Türkiye ise konut fiyatları en çok artan ülkeler sıralamasında ilk sırada yer almıştı. 

Süreçte döviz kurunda yaşanan yükseliş gözlerin bir kere daha konut fiyatlarına çevrilmesine neden oldu. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat ve gayrimenkul sektörü bu seferde döviz şoku ile çalkalandı. Peki, dolar artarsa ev fiyatları ne olur, konut fiyatlarına zam gelir mi, gelecek mi, ne zaman düşer?

DOLAR ARTARSA EV FİYATLARI NE OLUR?

Dolar kurunda dün yaşanan sert yükseliş nedeni ile dün pek çok ilanın online satış sitelerinden kaldırıldığı iddia edilirken konu hakkında açıklama yapan Era Real Estate Türkiye Ülke Müdürü Alphan Manas, “Süreç belirsizlik yarattı. ‘Önümüzü görelim ona göre fiyatları artıralım’ düşüncesiyle, çok fazla ilanımız satıştan kalktı. Ayrıca son anda satışı iptal edip tapudan dönenler oldu” diyerek belirsizlik nedeni ile satışların durduğunu söyledi. 

Emlakjet CEO'su Tolga İdikat ise konut fiyatlarına son bir ayda yüzde 7 oranında zam geldiğini belirterek son 4,5 senelik zaman dilimi içerisinde en yüksek aylık bazlı konut zammı oranına ulaşıldığını söyledi. Normal piyasa koşulları içerisinde aylık olarak konut fiyatlarına ortalama yüzde 1-2 oranında artış beklentisi bulunduğunu belirten İdikat fiyatını arttıramayan kişilerin ise ilanlarını kaldırarak piyasayı izlemeye aldıklarını ve beklemede kalmayı tercih ettiklerini söyledi.

Dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile inşaat maliyetleri büyük bir hızla yükselirken demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat malzemelerine gelen zamların konut fiyatlarına yansıtılacağı, yine dolarını bozduran kişilerin de alıma geçmesi ile talepteki artış ile beraber de konut fiyatlarında yükseliş yaşanabileceği belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@