Döviz Kurlarındaki Gerileme Sonrası İnşaat Yapı Malzemeleri Fiyatlarında İndirim İstendi!

İnşaat yapı malzemelerinde döviz kurlarındaki düşüşlerin ardından fiyatlarda indirim yapılmasına dair çağrı yapıldı. İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç üretici firmalara seslenerek indirim talebinde bulundu

Emlak Haberleri 22.12.2021 - 17:59 22.12.2021 - 17:59 Engin Uzunoğlu

İnşaat yapı malzemelerine gelen zamlar 2021 yılı boyunca sektör içerisinde büyük bir krize neden oldu. Özellikle son dönemlerde döviz kurlarındaki yükselişler gerekçe gösterilerek zam üzerine zam yapıldı. Bu fiyat artışları inşaat maliyetlerini arttırırken konut fiyatlarını da uçurdu. ANcak döviz kurlarında çok sert düşüşler yaşanmaya başlamasıyla beraber inşaat sektörü yapı malzemelerinin fiyatlarında indirim beklentisi içerisine girdiler.

İnşaat sektöründe inşaat yapı malzemelerinde indirim beklentisini İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa ANdık dile getirdi. Sektörün sesi olan Mustafa Andıç, inşaat malzemesi üreticilerine bir çağrıda bulunarak döviz kurlarındaki düşüşleri fiyatlara yansıtmalarını istedi. 

DÖVİZ KURLARINDAKİ DÜŞÜŞLERİN İNŞAAT MALZEMELERİNİN FİYATLARINA YANSIMASINI BEKLİYORUZ

İnşaat malzemesi üreticilerinin artık ihracata yöneldiklerini ve bu ihracattaki fiyatları iç piyasada da uyguladıklarını söyleyen İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, "Hem malzeme temin etmede hem de satın almada ciddi sorunlar yaşanıyor. İnşaat sektörü 250'ye yakın alt sektörün lokomotifidir. İnşaat sektörü yavaşlarssa bu 250 sektör de yavaşlamak zorunda kalır. Döviz kurlarında yaşanan artışları inşaat yapı malzemelerine üretici firmalar yansıtırken hiç çekinmediler. Şimdi ise biz döviz kurlarındaki düşüşlerin yapı malzemelerinin fiyatlarına yansıtılmasını talep ediyoruz." dedi.

İHRACAT FİYATLARI İLE İÇ PİYASAYA SATIŞ YAPILIYOR

İnşaat yapı malzemelerinin ihracatı ile iç piyasa arasında bir denge kurulması gerektiğini söyleyen İMSİAD Başkanı Mustafa Andaç, "İnşaat sektörü yapı malzemelerindeki yüksek fiyatlamadan dolayı zor durumda kalıyor. Bu yüksek fiyatlamada biraz da ihracat ile iç piyasa arasında denge kurulamaması etkili oluyor. Firmalar hangi fiyatlardan ihracat yapıyorlarsa iç piyasaya da aynı fiyattan satış yapıyor. Bu sistemin dengeleri bozmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor. İnşaat sektörü olarak bu düzenlmeyei ve fiyat istikrarını görmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@